Zakończenie peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. gnieźnieńskiej

19-02-2023
624

Dobiegło końca nawiedzenie kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. gnieźnieńskiej. Uroczyste pożegnanie miało miejsce 18 i 19 lutego 2023 r. w katedrze w Gnieźnie z udziałem biskupów i wiernych z całej archidiecezji.

„Uczmy się budowania świętej wspólnoty Kościoła także w umiejętności upominania. Tam, gdzie jest między nami zło, nie obrażajmy się na siebie, nie żywmy nienawiści i pomsty, nie zamykajmy się w obojętności, ale reagujmy z miłością, z miłosierdziem, z odpowiedzialnością” – mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. kończącej 19 lutego peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Metropolita łódzki wygłosił homilię i przewodniczył Eucharystii koncelebrowanej w katedrze gnieźnieńskiej w niedzielę 19 lutego przez ponad trzydziestu biskupów i licznych księży przybyłych do Gniezna z całej archidiecezji gnieźnieńskiej wraz z wiernymi świeckimi, osobami konsekrowanymi, przedstawicielami stowarzyszeń, wspólnot i grup apostolskich.

„Wtedy kiedy zło dotyka cię osobiście i kiedy dotyka wspólnotę Kościoła potrzebujemy być bardzo mocno zakorzenieni w dobru. Wtedy możemy zwyciężać zło na boży sposób. Nie na ludzki, ale na Boży. Jak? Miłością, która ma model ojcowski. My dziś patrzymy w Obraz Maryi i możemy powiedzieć, miłością, która ma twarz Matki. Czy to rzeczywiście jest nasze myślenie? Czy to jest to, co nas wyróżnia? Takim jesteśmy Kościołem?” – pytał abp Grzegorz Ryś.

Mszę św. kończącą nawiedzenie koncelebrowali m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej, która jako następna gościć będzie Ikonę w jubileuszowym roku 900-lecie powstania. Obecni byli również generał paulinów o. Arnold Chrapkowski OSPPE oraz przeor klasztoru na Jasnej Górze o. Samuel Pacholski OSPPE. Pod koniec Eucharystii całą archidiecezję gnieźnieńską Jasnogórskiej Królowej zawierzył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Peregrynacja Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej rozpoczęła się w archidiecezji gnieźnieńskiej w uroczystości świętowojciechowe 23 kwietnia 2022. Matka Boża w znaku Jasnogórskiej Ikony przez minione 303 dni nawiedziła 266 parafii, szpitale, więzienie, domy pomocy społecznej, hospicjum, wspólnoty zakonne. Była wśród ludzi młodych, kleryków, rodzin, małżeństw, osób chorych i potrzebujących opieki.

Po Mszy św. Prymas Polski abp Wojciech Polak podziękował za peregrynację i zawierzył Matce Bożej całą archidiecezję. Został również poświęcony nowy samochód-kaplica, który zastąpił poprzedni, służący Wizerunkowi od blisko 20 lat.

Niecodziennym owocem czasu trwania przy Matce Bożej stała się płyta „Szata”, na której znalazło się 9 pieśni maryjnych. To muzyczna opowieść o życiu Matki Bożej od Jej Niepokalanego Poczęcia aż do Wniebowzięcia. – Teksty utworów powstawały na Jasnej Górze, a muzykę ułożył Adam Senderowski z Inowrocławia. Jest to jeden z pierwszych owoców peregrynacji, który „pojawił się” jeszcze przed jej zakończeniem.

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w arch. gnieźnieńskiej przebiegała pod hasłem „Bogarodzica”, w nawiązaniu do prastarego hymnu z początków Kościoła i państwa polskiego, którego autorstwo tradycja przypisuje św. Wojciechowi. Na tekście tej pieśni oparte były katechezy przygotowujące wspólnoty parafialne do nawiedzenia w czasie poprzedzającej je nowenny.

W niedzielę, 5 marca, odbędzie się dziękczynna pielgrzymka diecezjalna na Jasną Górę. Nocne czuwanie, w którym wezmą udział reprezentanci całej archidiecezji gnieźnieńskiej, rozpocznie się Apelem Jasnogórskim, o a północy będzie celebrowana Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski, abp. Wojciecha Polaka.

s. Joanna Cybułka @JasnaGóraNews/ archdiec. gnieźnieńska