Rodzina i małżeństwo to wielkie wartości, których nie można zagubić, ale trzeba z troską pielęgnować – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, podsumowując Kongres Rodzin Polonijnych. Wydarzenie zorganizowano w Gdańsku, w dniach 15-17 września. W Kongresie wzięło udział blisko 500 osób z 28 krajów. Kongres odbył się pod hasłem: „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w Rodzinę”.

Organizatorem wydarzenia była Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Kongres został objęty honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Tegoroczny Kongres Rodzin Polonijnych odbył się w formie hybrydowej – stacjonarnie w Gdańsku oraz online. Wśród uczestników były m.in. osoby z Niemiec, Francji, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Litwy, Węgier, Mołdawii, Gruzji, Białorusi i Ukrainy, Malty, Kazachstanu, Szwecji, Islandii i Holandii.

Kongres rozpoczął się w piątek, 15 września, Mszą św. w kościele pw. Św. Joachima i Anny, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W Eucharystii udział wzięli również metropolita gdański abp Tadeusz Wojda oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, duszpasterze polonijni i uczestnicy Kongresu.

Rozpoczynając spotkanie w sali plenarnej gdańskiego stadionu bp Turzyński podkreślił, że tożsamość polskiej rodziny zakorzeniona jest w wierze chrześcijańskiej i polskości. Zaznaczył, że w ten etos wpisują się postawy takie jak o. Maksymiliana Marii Kolbego, Stanisławy Leszczyńskiej czy Marianny Biernackiej. „W tę tradycję wpisuje się też Rodzina Ulmów. Z takich wzorów wyrastamy, ale problemem jest wierność tym korzeniom” – zauważył.

Do uczestników Kongresu słowo skierował także prezydent Andrzej Duda w oficjalnym liście odczytanym przez Piotra Karczewskiego, doradcę Prezydenta RP.
<<Treść listu Prezydenta RP

Obecny na inauguracji minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, wręczył s. Edycie Rychel MChR Odznakę Honorową Prezesa Rady Ministrów, w uznaniu szczególnych zasług w zakresie umacniania polskiej tożsamości za granicą.

Wśród zaproszonych gości był również ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który opowiedział o działaniach uczelni na rzecz rodzin i Polonii.

W pierwszym dniu kongresu wręczono także medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom zasłużonym w duszpasterstwie polskich emigrantów. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki uhonorował Ośrodek”Marianum” – Centrum Ruchu Światło- Życie w Carlsbergu, Instytut Studiów nad Rodziną im. Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach, Dom Samotnej Matki im. Św. Rodziny w Chicago prowadzony przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, ks. dr. Władysława Szewczyka, państwa Irenę i Jerzego Grzybowskich oraz Elżbietę i Bogumiła Murów.

„Do współtworzenia warsztatów i wykładów zaproszono wielu znanych prelegentów i osoby zaangażowane na co dzień w pomoc małżonkom i rodzinom. O problemach i wyzwaniach, z jakimi boryka się rodzina dziś” – mówił ks. prof. dr hab. Robert Skrzypczak z Akademii Katolickiej w Warszawie. Dr inż. Jacek Pulikowski z Duszpasterstwa Rodzin w Poznaniu wygłosił wykład pt. „Dzieci – inwestycją i źródłem szczęścia w rodzinie”. O budowaniu relacji z dzieckiem mówiła s. dr Maria Kwiek UJSK.
<<Prelegenci

Podczas Kongresu podejmowano tematy: „Wybrać małżeństwo i rodzinę”, „Budowanie dobrych relacji w rodzinie”, „Wyzwolić siły dobra”, „Jak pielęgnować życie polskich rodzin na emigracji” oraz „Ocalić dzieci i młodzież to nasze „Westerplatte”. Po panelu konferencji, każdy z uczestników mógł wybrać odpowiadające mu spersonalizowane warsztaty i konsultacje.

Poza częścią naukową i warsztatową, w piątkowy wieczór uczestnicy mieli możliwość udziału w przygotowanej przez Fundację R7B modlitewnej strefie KIBEHO, dotyczącej i formacji duchowej w rodzinach. Po wspólnym Różańcu odbył się koncert misyjnych piosenek dziecięcej scholi „Armia Pana”. Każdy mógł też dołączyć się do całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu.

W drugim dniu spotkania, po Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, odbyła się sesja pt. „Wyzwolić siły dobra”, w czasie której prelegenci zastanawiali się m.in. nad głównymi aspektami zmian we współczesnych rodzinach, mówili o rodzinach w kryzysie, o zjawisku samotności w rodzinie czy o młodzieży.

Jak pielęgnować życie polskich rodzin na emigracji? Na to pytanie odpowiadali uczestnicy głównego kongresowego panelu. Uczestniczyli w nim: ks. dr Władysław Szewczyk, twórca poradnictwa rodzinnego w Polsce i dla emigracji polskiej, założyciel Poradni Specjalistycznej Arka i Telefonu Zaufania w Tarnowie w 1981 r., ks. dr hab. Jarosław Jęczeń z KUL, ks. dr hab. Józef Młyński, profesor UP w Krakowie oraz UKSW w Warszawie, dr n. med. Izabela Limburska-Czekaj z poradni Rodzinnej „Familia Vera” w Glasgow, Elwira i Wojciech Pniewscy z Fundacji School and Family, Małgorzata i Daniel Mazurek, organizatorzy rekolekcji oraz akcji ewangelizacyjnych dla Polonii, Barbara Mazur z Ruchu Światło-Życie w Carlsbergu, s. Barbara Sajnok, ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego na Białorusi oraz Adriana i Marcin Uchańscy z Poradni Rodzinnej w Coventry. Sobotni wieczór zakończył koncert orkiestry MŁODZI – POLSCY pod batutą Huberta Kowalskiego.

W ostatnim dniu Kongresu Rodzin Polonijnych, w niedzielę 17 września, małżeństwa i całe rodziny wzięły udział w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie. Uczestnicy powierzali tam siebie i wszystkie polskie rodziny. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Szlachetka. Ostatnie chwile Kongresu na polanie przy Sanktuarium uczestnicy spędzili na rodzinnym pikniku.

Czas Kongresu dla polskich małżonków i rodzin stał się okazją do pogłębienia wiedzy, umiejętności budowania relacji a także przestrzenią dla wzrostu wiary. Dla wielu była to też pomoc w przezwyciężaniu małżeńskich kryzysów. Umocnieni świadectwem innych rodziców i małżonków, swoje doświadczenie piękna powołania małżeńskiego oraz wartości rodziny, uczestnicy zaniosą do swoich domów i swoich środowisk.

Biuro Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej/ BP KEP