„Być chrześcijaninem dzisiaj” pod takim hasłem odbyło się 19 lutego kolejne spotkanie dla młodzieży polonijnej. Głównym zagadnieniem poruszanym w czasie Kongresu była refleksja na temat Chrztu Świętego i jego znaczenia w codziennym życiu. Spotkanie to rozpoczęło nowy cykl dotyczący sakramentów świętych. W KMP wzięła udział młodzież z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Białorusi, Ukrainy, Australii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, i Polski.

Spotkanie młodzieży polonijnej otworzył bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wprowadzając w tematykę Kongresu.

– Dzisiaj się koncentrujemy na Chrzcie Świętym i na tym co to znaczy być chrześcijaninem. Myślę, że Maryja która pozwala się napełnić Duchowi Świętemu, w Której poczyna się Jezus jest dla nas dobrym przykładem. Ona idzie do swojej krewnej Elżbiety, uwielbia Pana Boga i Ona się przyczynia do tego, że radość napełnia Elżbietę. To jest taki konkretny przykład, który pokazuje nam co to znaczy być chrześcijaninem – mówił bp Lechowicz.

Ważnym punktem programu były świadectwa Polaków mieszkających za granicą. O wyznawaniu swojej wiary na co dzień mówił m.in. Przemek z Anglii, gdzie mieszka od 6 roku życia.

– Bycie chrześcijaninem dzisiaj to nie jest tylko chodzenie do Kościoła w niedzielę i święta. To życie z Bogiem codziennie, nie patrząc na to, co inni myślą. Ja też miałem wtedy wybór. Czy publicznie ludziom mówić, że jestem wierzący, że chodzę do kościoła, nosić krzyżyk. Czy też nie mówić. Ja zdecydowałem, że będę mówił ludziom, że jestem wierzący, bo nie boję się tego – mówił Przemek.

Lena z Ukrainy podzieliła się także pięknym i wzruszającym świadectwem, mówiła o swojej długiej drodze do odkrycia wiary, która doprowadziła ją do przyjęcia chrztu św. i pomogła jej odnaleźć Jezusa w swoim życiu.

Gościem Kongresu Młodzieży Polonijnej był ks. dr Krzysztof Porosło, duszpasterz akademicki i wykładowca UP JP II w Krakowie. W wygłoszonej konferencji pogłębił on główny temat spotkania zachęcając młodych do życia w stanie łaski uświęcającej i bliskiej, osobowej relacji z Jezusem, jako konsekwencji życia na co dzień łaską chrztu św. Ks. Krzysztof odpowiadał też na wiele pytania młodych ukazując piękno wiary i życia z Jezusem.

W programie Kongresu był też czas na wspólny śpiew i modlitwę, którą tym razem animowała grupa młodzieżowa „Magnificat // Misja w Akcji” z Polskiej Misji Katolickiej w Wurzburgu (Niemcy).

Spotkanie zakończyło się odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych.

Kongres Młodzieży Polonijnej online – „Spotkanie LIVE” odbywają się co 2 miesiące i są stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych z całego świata. Następne spotkanie odbędzie się 9 kwietnia i poświęcone będzie sakramentowi pojednania i pokuty.

Więcej informacji o Kongresach online i relacje z wcześniejszych spotkań na: facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej/www.emigracja.episkopat.pl

Zapraszamy młodzież polonijną do przysyłania uwag i propozycji, by spotkania kongresowe były dla Was jak najbardziej interesujące i odpowiadały na Wasze zapotrzebowania. Piszcie na adres e-mail: kongresmlodziezypolonijnej@gmail.com lub na Facebooka.

Kolejnym miejscem kontaktu z młodzieżą polonijna jest Podcast Zapytaj Boga Dlaczego?. Celem Podcastu jest stworzenie miejsca, w którym każdy może odnaleźć odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania związane z Bogiem, religią i duchowością. Podcast skierowany jest szczególnie do młodzieży polonijnej, prowadzi go Anna Pierz z bp Wiesławem Lechowiczem, Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Biuro Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

BRAK KOMENTARZY