25 sierpnia: Finał akcji Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów”

17-08-2019
1347

Już niebawem, 25 sierpnia na stadionie sportowym w Giedlarowej, gmina Leżajsk, odbędzie się uroczysty finał ogólnopolskiej akcji Caritas, Tornister Pełen Uśmiechów. Program wydarzenia został pomyślany jako dzień radości dla dzieci i ich rodzin. Po raz pierwszy plan finału akcji obejmuje integrację międzypokoleniową, Bal Pokoleń, co w dzisiejszych czasach nabiera szczególnej wagi.

To już 11. edycja tego programu, poświęconego wsparciu dzieci z potrzebujących rodzin u progu nowego roku szkolnego. Podczas finału będą prezentowane liczne inicjatywy poświęcone wsparciu edukacyjnemu dla najmłodszych.

Finał akcji z udziałem gości i władz Gminy Leżajsk rozpocznie się o godz. 11 uroczystą Mszą Św. pod przewodnictwem ks. Biskupa Stanisława Jamrozka, po której zostaną przekazane wyprawki szkolne dla ok. 1000 dzieci, w tym 200 dzieci polskich ze Wschodu. Wyprawki przygotują ambasadorzy akcji, m.in. Para Prezydencka, Rzecznik Praw Dziecka, Minister Edukacji Narodowej, Prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Program imprezy przewiduje liczne atrakcje dla całych rodzin m.in. pokaz musztry ułańskiej na koniach, występy wokalne i taneczne oraz rywalizacje na torze przeszkód. Całe rodziny będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych i rękodzielniczych, a także obejrzeć pokazy służb mundurowych, czy sprzętu strażackiego, jak również nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Będzie też można spróbować smakołyków ze stoisk kulinarnych Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Leżajsk.

Punktem kulminacyjnym finału będzie międzypokoleniowa zabawa taneczna z wyborem króla i królowej balu, która stanowić będzie wyjątkową okazję do zacieśnienia więzi pomiędzy osobami starszymi a juniorami z tego regionu.

Wydarzenie będzie transmitowane przez Telewizję Polską. Planowane są wejścia na żywo na antenie TVP 1 w ramach programu Między Ziemią a Niebem oraz po jego zakończeniu.

Godzinowy program finału:

11.00 Msza Święta na stadionie sportowym w Giedlarowej
12.15-12.30 występ Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku
Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, wjeżdżają ułani na koniach (pokaz musztry na koniach)
12.35-12.50 Oficjalne powitanie gości, przemówienia
12.50 – 13.15 Występ dzieci z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Giedlarowej (pokaz musztry/tor
przeszkód)
13.15 -13.30 Występ wokalny Zespołu „Canta Rhei” z Chałupek Dębniańskich (laureaci
Międzydiecezjalnego Konkursu Pieśni Religijnej w Księżomierzu)
13.30-13.45 Występ Mistrzów Polski w tańcu boogie woogie z Zespołu „Maraton Boogie” z
Giedlarowej

FINAŁ TORNISTRA PEŁNEGO UŚMIECHÓW

13.45-14.45 Wręczenie dzieciom wyprawek szkolnych
14.45-15.00 Występ solistek z Zespołu Szkół w Giedlarowej
15.00-15.30 Występ Seniorów z Centrum Integracji Społecznej w Przychojcu
15.30-16.30 Interaktywny spektakl teatru z Krakowa (zaangażowanie publiczności w przedstawienie)
16.30 Rozpoczęcie Balu Pokoleń – wybieranie Króla i Królowej balu
16.45-18.00 Wspólna zabawa dzieci i seniorów wraz z wodzirejami

Wydarzenia towarzyszące:

– pokazy wozów i sprzętu strażackiego,
– pokaz udzielania pierwszej pomocy,
– pokazy służb mundurowych (Policja, Straż Ochrony Kolei) oraz pokazy służb medycznych,
– stoiska kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Leżajsk,
– kino sferyczne,
– zjeżdżalnie, trampoliny, itp.
– warsztaty pokoleniowe (plastyczne, rękodzielnicze),
– malowanie twarzy, zabawy animacyjne z chustą klanzy.

Głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problemy edukacyjne uczniów z ubogich rodzin oraz wsparcie ich edukacji. Wyprawki szkolne dla dzieci potrzebujących kompletowane są przez okres wakacji w całej Polsce za pośrednictwem diecezjalnych Caritas. Od początku akcji Caritas przekazała dzieciom z ubogich rodzin ponad 170 tysięcy wyprawek.

Akcja ma zwiększyć szanse edukacyjne uczniów przez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych dla dzieci w Polsce. Od dwóch lat akcja skierowana jest również do dzieci z polskich rodzin mieszkających na Wschodzie (Litwa, Białoruś, Ukraina). W parafiach w całej Polsce tornistry zakupione przez Caritas są wypełniane według potrzeb.

Ponadto do specjalnych koszy wystawionych w parafiach można wkładać podstawowe artykuły szkolne, które znajdą się później w wyprawkach przygotowanych przez wolontariuszy Caritas.

Akcja finansowana jest z ogólnopolskiej zbiórki SMS-ów charytatywnych o treści TORNISTER wysyłanych pod nr 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT) oraz wpłat indywidualnych.

Za: Caritas Polska