31 października: beatyfikacja ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba

0
1216

„To doniosłe wydarzenie w życiu całego Kościoła powszechnego” – podkreślają Rycerze Kolumba. W sobotę 31 października, ich założyciel, Sługa Boży ks. Michael McGivney, zostanie ogłoszony błogosławionym.

„Przesłanie ks. McGivneya zostało skierowane 140 lat temu do mężczyzn, przedstawicieli społeczeństwa amerykańskiego” – powiedział Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce w czasie dzisiejszej konferencji prasowej. „Ale kiedy spojrzymy na świat wokół nas, znajdziemy bardzo wiele analogii i poznamy, że jego wezwanie jest aktualne i ważne także dziś. Ks. McGivney to patron na dzisiejsze czasy” – zapewnił.

Aktualność i oryginalność jego wezwania tłumaczył Szymon Czyszek, Dyrektor ds. Rozwoju Rycerzy Kolumba w Europie. „Poprzez swoje kluczowe osiągnięcie, jakim było założenie Rycerzy, ks. McGivney antycypował założenia i wezwania Drugiego Soboru Watykańskiego do tego, by zaangażować jeszcze mocniej świeckich w życie Kościoła” – zaznaczył. „Ksiądz Michael McGivney jest zatem wzorem dla dzisiejszego Kościoła z dwóch powodów. Po pierwsze był księdzem, który wiedział jak prowadzić pracę duszpasterską w parafii, a po drugie – pokazał jak można i należy pracować ze świeckimi w kościele”.

Sobotnia uroczystość wieńczy wieloletnią pracę Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz Rycerzy Kolumba i amerykańskiej diecezji Hartford – promotorów procesu beatyfikacyjnego
rozpoczętego w 1997 roku. Gdy w maju 2020 roku papież Franciszek podpisał dekret uznający cud za wstawiennictwem amerykańskiego kapłana, Rycerze Kolumba rozpoczęli przygotowania do uroczystości, które wieńczy trwająca właśnie Nowenna, do której zachęcają przez swoje media społecznościowe.

„Nadchodząca beatyfikacja to potwierdzenie, że osoba i dzieło ks. McGivneya są ciągle aktualne i Kościół przedstawia je jako wzór” – zaznaczył ks. Wiesław Lenartowicz, Kapelan Programowy polskich Rycerzy. „Jego działalność była nowatorska, musiał łamać wiele stereotypów, żeby właściwie odpowiedzieć na potrzeby swoich parafian i na potrzeby Kościoła” –zaznaczył i dodał, że „projekt Rycerzy Kolumba to projekt stricte duszpasterski, ewangeliczny, który może być przykładem obecności mężczyzny w Kościele”.

Cud beatyfikacyjny okrzyknięto „cudem pro-life”. Historia uzdrowienia w łonie matki dziecka z Zespołem Downa obiegła katolickie media w Polsce. Życie trzynastego dziecka Michelle i Daniela Schachle było zagrożone – lekarze zdiagnozowali śmiertelny obrzęk płodu, poinformowali rodziców, że dziecko nie przeżyje do dnia porodu i zarekomendowali aborcję. Michelle i Daniel nie zgodzili się, zaczęli modlić się za wstawiennictwem ks. McGivneya o cud uzdrowienia i pielgrzymowali w tej intencji do Fatimy. Po powrocie z pielgrzymki okazało się, że śmiertelna choroba ustąpiła. Dziś Mikey jest pogodnym i pełnym życia 5-latkiem. Rycerze przygotowali film opowiadający jego historię.

Cud ten ma szczególne znaczenie dla wspólnoty Rycerzy. „Rycerze Kolumba to ogromna praca na rzecz pro-life. Jesteśmy nie tylko uczestnikami, ale też organizatorami wydarzeń i programów, które mają na celu podnoszenie wiedzy o godności ludzkiego życia od poczęcia to naturalnej śmierci” – podkreślił były Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz.

Transmisję uroczystej mszy św. beatyfikacyjnej w sobotę 31 października przeprowadzi Telewizja Trwam. Początek transmisji o godzinie 16:00.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

Więcej informacji na stronie: rycerzekolumba.com oraz mcgivney.pl

Zapis konferencji prasowej:
https://youtu.be/E4bQ8tebFDw

Wypowiedzi dla mediów (do pobrania lub cytowania):
https://drive.google.com/drive/folders/1a4d6j-tB20zdh5l5rRsQhGRikQo9NqZI?usp=sharing

Zdjęcia dla mediów:
Portret autorstwa Chasa Fagana
https://www.flickr.com/photos/rycerzekolumbawpolsce/albums/72157716370485367

Rycerze Kolumba

BRAK KOMENTARZY