Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, objął patronatem honorowym KEP 34. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się w Warszawie w dniach 9-14 lipca br. Jak co roku weźmie w niej udział kilkaset dzieci i młodzieży, chcących sprawdzić swoje umiejętności sportowe oraz artystyczne. 

TRIADA PARAFIADOWA

Parafiada jako projekt edukacyjno-wychowawczy dla dzieci i młodzieży zainicjowany przez o. Józefa Jońca, pijara, realizowany nieprzerwanie od 1988 r. Pomysłodawca sięgnął po intuicję zapisaną w starogreckiej triadzie stadion-teatr- świątynia. Jest to również kontynuacja długiej tradycji szkół pijarskich, którą najsłynniejszy pijar polskiego oświecenia, ks. Stanisław Konarski streścił w wezwaniu: ,,Dokładajcie wszelkich starań, kształcąc serce cnotami, umysł naukami, a ciało ćwiczeniami”.

Parafiada obejmuje aktywności o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym i w ten sposób tworzy klucz do integralnego wychowania osoby w trzech wymiarach: fizycznym, intelektualnym i duchowym. W ramach projektu ,,Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało” wiele instytucji w całym kraju korzysta z możliwości wspólnego organizowania całej serii imprez lokalnych.

Parafiady organizowane są również poza granicami naszego kraju, na Litwie, Łotwie, Ukrainie i Białorusi. Centralnym wydarzeniem roku jest Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza prowadzi także programy, m.in.: “Katyńocalić od zapomnienia” i,,Giętkie Pióro”.

UCZESTNICY

Na tegoroczną Parafiadę zgłosiły się reprezentacje z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Polski. Spodziewamy się ponad pół tysiąca uczestników wraz z opiekunami. Na uczestników czekają medale, puchary, statuetki, dyplomy i nagrody – wręczane codziennie w wyjątkowym klimacie fanfarów, ku wielkiej radości wyskakujących na podium zwycięzców.

Swój udział potwierdziło 19 reprezentacji zagranicznych: Litwa – 5, Łotwa – 5, Ukraina – 7, Białoruś – 1, Niemcy – 1. Ok. 300 osób reprezentujący gimnazja polskie, parafie, Związki Polaków, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Towarzystwo Kultury Polskiej „Barwy Kresowe”, organizacje społeczne.

Z Polski przyjedzie 27 grup, którzy oprócz szkół, parafii i klubów sportowych są związani także z innymi organizacjami, np. należą do drużyn harcerskich. Ich liczebność szacowana jest na ok. 250 osób.

INAUGURACJA

Inauguracja 34. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży odbędzie się w niedziela, 9 lipca 2023 r. o godz. 13:00 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie na Siekierkach przy ul. Gwintowej 3. Eucharystia będzie przewodniczył bp Radosław Orchowicz, biskupa pomocniczego Archidiecezji Gnieźnieńskiej, wraz z o. Mateuszem Pindelskim, prowincjałem Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. Najważniejszym punktem Ceremonii Otwarcia będzie zapalenie Znicza Parafiadowego, ślubowanie sportowców i sędziów. Po części oficjalnej zapraszamy na festyn integracyjny dla uczestników, naszych gości i sympatyków.

MIASTECZKO PARAFIADOWE

Miasteczko Parafiadowe, czyli kompleks charakterystycznych białych namiotów powstanie na Kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Ursynowie. Już od kilkunastu lat możemy liczyć na bardzo życzliwe przyjęcie Władz i Pracowników SGGW. Najbardziej dogodny wjazd na Miasteczko Parafiadowe jest od ul. Nowoursynowskiej w kierunku Domów Studenckich. Można też skorzystać z dowolnego wejścia, jeżeli ktoś preferuje komunikację miejską.

Wydarzenia związane z programem sportowym, kulturalnym i formacyjnym odbywają się na Miasteczku Parafiadowym, niektóre – w budynkach SGGW: w salach w Domach Studenckich, w budynku nr 37, w salach na obiektach sportowych SGGW, a lekkoatletyka rozgrywana będzie na stadionie Nowa Skra przy ul. Wawelskiej 5 w Warszawie na Ochocie.

STADION – ROZGRYWKI SPORTOWE

Współzawodnictwo sportowe rozgrywane jest w 11 dyscyplinach, 23 konkurencjach w trzech kategoriach wiekowych, tak dla dziewczyn – Dz, jak i dla chłopaków – Ch: kategoria D – dzieci urodzone w latach 2013-2010; kategoria M – młodziki urodzeni w latach 2009-2007; kategoria – juniorzy urodzeni w latach 2006-2004, a także w kategorii Opiekunowie oraz Niepełnosprawni.

Konkurencje z lekkoatletyki to: biegi na 60, 100, 300, 400, 1000, 1500 metrów; biegi przełajowe na 500, 1000 i 1500 metrów, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową i skok w dal. Współzawodnictwo indywidualne obejmuje również następujące dyscypliny: tenis stołowy, badminton, ringo, szachy i warcaby oraz bieg na orientację. Współzawodnictwo zespołowe rozgrywane jest w ramach turniejów piłki nożnej, piłki koszykowej oraz piłki siatkowej.

Poza klasyfikacją generalną można wziąć udział dwóch dyscyplinach: strzelectwie oraz biathlonie letnim. W programie przewidziana jest również strefa rekreacyjno-sportowa w czasie wolnym poza zawodami: gry i zabawy, pływanie rekreacyjne, treningi strzeleckie, siatkówka plażowa, badminton.

Zawody będą się odbywać według następującego porządku:

  • poniedziałek, 10 lipca w godz. 10:00-15:00 – obiekty sportowe SGGW oraz boisko przy ul. Koncertowej;
  • wtorek, 11 lipca w godz. 9:00-13:00 – obiekty sportowe SGGW, budynek nr 37 oraz boisko przy ul. Koncertowej;
  • środa, 12 lipca w godz. 9:00-13:00 – obiekty sportowe SGGW i budynek nr 37;
  • czwartek, 13 lipca w godz. 10:00-13:30 – obiekty sportowe SGGW, a lekkoatletyka na stadionie Nowa Skra przy ul. Wawelskiej 5 w Warszawie na Ochocie .

TEATR – WYDARZENIA KULTURALNE

Program kulturalny tegorocznej Parafiady odbywa się pod nazwą: Konwent sztuki. Jest on otwarty dla wszystkich, i tych którzy uprawiają sztukę, i tych którzy są zainteresowani sztuką bądź chcą rozwijać swoje umiejętności, i dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że sztuka może inspirować. Będziemy tworzyć “coś z niczego” i poznawać polskie malarstwo z niczego, czyli kodów QR.

Propozycja warsztatów jest bogata i obejmuje następujące projekty: Sztuka z VR – łączenie sztuki tworzonej wirtualnie w goglach VR z jej rzeczywistym odbiorem; Malowanie folią bąbelkową – za pomocą farby akrylowej i folii bąbelkowej powstaną obrazy kwiatów w wazonie, obrazy kosmiczne z własnym układem planet, pejzaże podwodnego świata z morskimi stworzeniami, w końcu zostanie odtworzony jeden z najważniejszych obrazów w historii sztuki…; Zaplątani w folię – instalacje tworzone z wykorzystaniem żywego modela i folii, action painting, foliowy witraż, aluminiowy relief; Twój głos – warsztaty wokalne będą okazją do tego, by poczuć, jaką radość daje wspólne śpiewanie. Podczas warsztatów będziemy pracować nad wzmocnieniem głosów, doskonaleniem czystego śpiewu oraz uczyć się współpracy w zespole. Z pewnością uczestnicy poznają nowe utwory, ale sięgniemy też po stare i znane.

Gra plenerowa Kody Sztuki to kolejna propozycja – unikalne połączenie sztuki, historii i zabawy. Gracze będą mieć możliwość skanowania kodów QR, pod którymi będą ukryte obrazy polskich malarzy. Na tych obrazach pojawiają się postacie historyczne, które były ważne dla naszej historii i rozwoju sztuki. Po zeskanowaniu kodu gracze będą mieli za zadanie odnaleźć odpowiednią postać na specjalnie dedykowanej wystawie. Ta fascynująca gra oferuje zarówno rozrywkę, jak i edukację, dając uczestnikom szansę poszerzenia wiedzy o historii i sztuce. To wspaniała okazja do czerpania radości z interaktywnego doświadczenia, które łączy piękno obrazów polskich artystów z inspirującymi postaciami historycznymi. Każde działanie będzie opłacone “wentotalarami” – walutą bractwa „Konwent Sztuki”. “Wentotalary” będzie można zamienić na nagrody rzeczowe.

Członkami bractwa “Konwent Sztuki będą również uczestnicy konkursów. W programie przygotowano następujące konkursy plastyczne: Kategoria tematyczna „Ad astra” w związku Rokiem Mikołaja Kopernika; Plastyczna realizacja wezwania maryjnego: Matka Boża Nauczycielka Młodzieży w 80. rocznicę objawień na warszawskich Siekierkach. Konkursy wokalne będą mieć dwie odsłony tematyczne: muzyka świecka w ramach konkursu “Muzyka moim życiem oraz muzyka religijna w ramach konkursu “Sacro Song”. Przegląd Małych Form Teatralnych odbędzie się pod hasłem: “Fredro na scenie” – będą to spektakle oparte na dowolnym fragmencie ze sztuk Aleksandra Fredry. Repertuar do konkursu recytatorskiego “Mów do mnie wierszem” zależy od kategorii wiekowej: kategoria D – dzieci: Jan Brzechwa, Wanda Chotomska; kategoria M – młodziki: Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński; kategoria J – juniorzy: Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leopold Staff; kategoria N – osoby z niepełnosprawnością: Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński. Program konkursów dopełnia konkurs taneczny “Off-dance”.

Wydarzenia kulturalne obejmują także program zwiedzania Warszawy, a wspomniane konkursy, przeglądy i warsztaty odbywają się według następującego porządku:

  • poniedziałek, 10 lipca w godz. 9:00-15:30 – namioty na Miasteczku Parafiadowym oraz budynek nr 37;
  • wtorek, 11 lipca w godz. 9:30-16:30 – namioty na Miasteczku Parafiadowym oraz budynek nr 37;
  • środa, 12 lipca w godz. 9:30-15:30 – namioty na Miasteczku Parafiadowym oraz budynek nr 37;
  • czwartek, 13 lipca w godz. 9:30-16:30 – namioty na Miasteczku Parafiadowym oraz budynek nr 37.

ŚWIĄTYNIA – PROGRAM FORMACYJNY

Program formacyjny streszcza hasło pijarskiego roku duszpasterskiego: “Twój głos”. Chcemy w ten sposób zakomunikować każdej osobie, a przede wszystkim młodym: Chcemy usłyszeć twój głos. Można na nie spojrzeć z wielu perspektyw. Twój głos jest ważny, bo należysz do wspólnoty Kościoła – jest to przesłanie do dzieci i młodzieży, nie tylko uczestników Parafiady. Jako wierzący w Jezusa Chrystusa pragniemy wsłuchiwać się przede wszystkim w Jego Słowo i natchnienia Ducha Świętego. Logotyp tworzą słowa hasła, a w jedną z liter wpisany jest symbol korektora głosu, w którym fale dźwięku naszego głosu układają się w krzyż, co przypomina, że Chrystus jest obecny wśród nas w swoim Słowie.

Parafiadowy dzień będziemy zaczynać od Eucharystii w Namiocie Spotkań. W godzinach popołudniowych będzie możliwość cichej modlitwy w oddalonym nieco Namiocie Adoracji. Wieczorna modlitwa jest połączeniem słowa, muzyki oraz ilustracji teatralnej.

Każdy dzień parafiadowego współzawodnictwa będzie opisany hasłem: niedziela: 80 lat z Maryją – Matką i Nauczycielką młodzieży; poniedziałek: Twój głos; wtorek: Słuchaj; środa: Usłysz; czwartek: Głoś; piątek: Działaj. Inspiracją do porannych kazań będzie spostrzeżenie, że człowieczeństwo rodzi się z dialogu z Bogiem. Modlitwa jest doświadczeniem duszy kiedy: uwielbiam, kocham, dziękuję, proszę o przebaczenie, proszę Boga o łaskę.

O. JÓZEF JONIEC – ŚWIĄTYNIA OPATRZNOŚCI BOŻEJ

W czwartek, 13 lipca 2023 r. o godz. 20:00 spotkamy się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie na Wilanowie przy ul. Prymasa Augusta Hlonda 1 na Eucharystii przy grobie śp. o. Józefa Jońca, twórcy Ruchu Parafiadowego, spoczywającego w Panteonie Wielkich Polaków. Dla parafianowiczów będzie to pielgrzymka do Świątyni Opatrzności Bożej w duchu wdzięczności za doświadczenia zebrane na tegorocznej Parafiadzie.

GALA ZAKOŃCZENIA

Gala Zakończenia 34. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży zaplanowana jest na piątek, 14 lipca 2023 r. na godz. 11:30 w Namiot Spotkań na Kampusie SGGW w Warszawie na Ursynowie. Zaproszonych gości informujemy, że najbardziej dogodny jest wjazd od ul. Nowoursynowskiej w kierunku Domów Studenckich. Można też skorzystać z dowolnego wejścia, jeżeli ktoś preferuje komunikację miejską.

Na Parafiadzie prowadzona jest klasyfikacja generalna w każdym z trzech filarów: stadion, teatr, świątynia. Nagroda dla najwszechstronniejszej reprezentacji wędruje do zespołu, który zdobędzie najwięcej punktów w każdym z filarów. Na gali finałowej poznamy najwszechstronniejszą reprezentacja z Polski i zagraniczną.

Kontakt dla mediów – o. Jacek Wolan SP, rzecznik Parafiady, +48 668 864 716, jacek.wolan@parafiada.pl

Zapisy

Podsumowanie 33. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży 2022 r.

parafiada.pl / BP KEP