W sobotę 5 lutego br. o godz. 12, podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca, arcybiskup koadiutor Adrian Galbas SAC rozpocznie pasterską posługę w archidiecezji katowickiej.

Abp Galbas otrzyma również – podobnie jak biskupi pomocniczy – nominację na wikariusza generalnego, w którym to dokumencie zostaną określone jego szczegółowe obowiązki, w tym przeprowadzanie wizytacji kanonicznych, udzielanie sakramentu bierzmowania, a nade wszystko przygotowanie ewangelizacyjnego programu duszpasterskiego, który przygotuje do 100-lecia archidiecezji katowickiej, które przypada na rok 2025.

Abp Skworc przypomniał, że Dyrektorium o pasterskiej posłudze biskupów „Apostolorum Successores” stwierdza m. in.: „Jeśli okoliczności się tego domagają, Stolica Apostolska może mianować biskupa koadiutora (por. kan. 403 § 3). Biskup diecezjalny przyjmie go chętnie i w duchu wiary oraz zainicjuje z nim skuteczną komunię na mocy wspólnej odpowiedzialności biskupiej, budując autentyczne relacje, które dla dobra diecezji powinny być jeszcze mocniejsze i bardziej braterskie”.

Nawiązując do tych słów metropolita katowicki zapowiedział, że właśnie w takim klimacie jedności i współdziałania „w Duchu Świętym” będzie dalej współdziałać z arcybiskupem koadiutorem i biskupami pomocniczymi dla dobra Kościoła na Górnym Śląsku, „przygotowującym się do uroczystości stulecia powrotu do Macierzy”.

– Biskup koadiutor, podobnie jak biskup pomocniczy jest mianowany po to, aby pomagać biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu diecezją. Jego funkcja różnie się jednak tym, że posiada on prawo następstwa. W momencie, gdy ordynariusz ustępuje z urzędu, przechodzi na emeryturę wówczas koadiutor zajmuje jego miejsce. Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego biskupi diecezjalni kończą swoją posługę wraz z ukończeniem 75. roku życia – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Abp Adrian Galbas SAC jest pallotynem. Ma 54 lata i pochodzi z Bytomia. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też  dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2011-2019  był prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. 12 grudnia 2019 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 20 stycznia 2020 roku. Nominację na arcybiskupa koadiutora archidiecezji katowickiej Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła 4 grudnia br. Urząd objął kanonicznie 15 grudnia 2021 r.

W Konferencji Episkopatu Polski abp Galbas pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Jest także koordynatorem w Kościele w Polsce trwającego synodu o synodalności. Jego zawołaniem biskupim są słowa „Pax Christi” (Pokój Chrystusa).

Sobotnia Msza św. będzie transmitowana na antenie Radia eM (107,6 FM) oraz internetowo na kanale YouTube (Katedra Katowice).

archidiecezjakatowicka.pl / BP KEP