Abp Gądecki o homilii papieża: najważniejsze zwrócenie uwagi na przykład Maryi

28-07-2016
787
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, mówiąc o czwartkowej homilii papieża Franciszka wygłoszonej podczas Mszy św. na Jasnej Górze, zwrócił uwagę na wskazanie przez Ojca Świętego przykładu, jaki daje nam Maryja, a także na podkreślenie wagi bliskości.

Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. na Jasnej Górze zauważył, że objawienie się Boga zawsze ma miejsce w małości. Jak dodał, w ten sposób dokonuje się „początek znaków dokonanych przez Jezusa” w Kanie Galilejskiej. Papież zwracał też uwagę na istotną rolę Maryi w życiu Chrystusa i wiernych. Podkreślił także rolę babć i matek w przekazywaniu kolejnym pokoleniom „autentycznej wiary”.

Abp Gądecki podkreślił na briefingu po uroczystościach na Jasnej Górze, że w słowa papieża o małości, bliskości z innymi i  konkretności, jaka cechuje się Boże objawienie, wsłuchiwały się tłumy wiernych.

Prymas Polski abp Wojciech Polak przypomniał na briefingu swoje wystąpienie podczas mszy, w którym nawiązał do wydarzeń sprzed 50 lat, kiedy Kościół w Polsce przeżywał Millennium Chrztu, a na Jasnej Górze stał pusty papieski tron. „Razem dziękowaliśmy za fakt chrztu świętego, razem wsłuchiwaliśmy się też w pouczenie papieskie; w to wezwanie, że jako naród zjednoczony potrafiliśmy przejść wiele różnych trudności. Dlatego też i na przyszłość nadzieja jest tym, gdy będziemy razem, gdy będziemy jedno, gdy będziemy ponad nasze lęki i słabości widzieli tę moc, która płynie od Chrystusa zmartwychwstałego i z bierzmowania” – podkreślił abp Polak.

www.pope2016.com/BP KEP