Abp Gądecki zainaugurował ogólnopolskie rekolekcje Oddanie33

0
1291

Rekolekcje te można streścić w czterech słowach: spełniać wszystkie uczynki przez Maryję, z Maryją, w Maryi i dla Maryi, aby je spełniać doskonale przez Jezusa, z Jezusem, w Jezusie i dla Jezusa Chrystusa – powiedział abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański zainaugurował ogólnopolskie 33-dniowe rekolekcje przygotowujące do aktu całkowitego oddania się Matce Bożej. W rekolekcjach można uczestniczyć m.in. za pośrednictwem Internetu – na stronie Oddanie33.pl.

W homilii abp Gądecki zauważył, że Matka Boża uczy nas przeżywać Adwent jako oczekiwanie na przyjście Pana. „W istocie Adwent wyraża duchowo bogactwo postawy Maryi. W tym czasie Kościół uczy się od Maryi i z Maryją gotowości na przyjęcie Zbawiciela” – mówił metropolita poznański. Przypomniał, że idea rekolekcji wypływa z duchowości św. Ludwika Marii Grignon de Montfort.

„Jednym z najwznioślejszych przejawów duchowości św. Ludwika jest utożsamienie się człowieka wierzącego z Maryją w Jej miłości do Jezusa i służbie Jemu. To mistyczne utożsamienie się chrześcijanina z Maryją jest całkowicie ukierunkowane na Jezusa” – podkreślił abp Gądecki.

>>Pełny tekst homilii

Przewodniczący Episkopatu wyjaśnił, że pierwsze 12 dni rekolekcji to czas oderwania się od ducha tego świata, aby móc lepiej zrozumieć Chrystusa i przez to zbliżyć się do Niego. Kolejne 21 dni to czas poznawania tajemnic Chrystusa i Maryi. Wreszcie ostatniego dnia przypada zawierzenie się Maryi. Będzie się ono mogło dokonać prywatnie lub publicznie 1 stycznia, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki.

„Spełniać swoje uczynki przez Maryję, to znaczy we wszystkim i w każdych okolicznościach być posłusznym Najświętszej Maryi Pannie i pozwolić kierować się we wszystkim Jej duchowi, którym jest Duch Święty. Trzeba we wszystkich swoich pracach patrzeć na Maryję jako na idealny wzór wszelkiej cnoty i doskonałości” – podkreślił abp Gądecki.

W rekolekcjach można uczestniczyć za pośrednictwem Internetu na stronie Oddanie33.pl, nauki będą też dostępne na antenie Radia Emaus, Radia Głos i Radia Nadzieja oraz codziennie o godz. 21.00 na żywo w mediach społecznościowych. Nauki rekolekcyjne zostaną też przetłumaczone na inne języki, m.in. angielski, francuski i rosyjski.

ms/ Poznań/ KAI

BRAK KOMENTARZY