O podjęcie od 1 stycznia abstynencji w ramach przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego zaapelował bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.  Podczas spotkania pod hasłem „Trzeźwi – wolni – szczęśliwi” zorganizowanego w Centrum Medialnym Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie 30 grudnia, bp Bronakowski podkreślił, że kard. Wyszyński był wielkim promotorem trzeźwości.

„Przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich” – taką zasadę wyznawał kard. Stefan Wyszyński. Przypomniał ją bp Tadeusz Bronakowski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych podkreślił, że problem nadużywania alkoholu w Polsce rośnie. „Narodowy Program Trzeźwości to zadanie dla wszystkich Polaków” – powiedział. Wymienił też Kościół, rodzinę, samorządy i państwo jako podmioty, które powinny współpracować w pracy na rzecz trzeźwości.

„Nie walczymy z substancją, walczymy o człowieka, o sens życia” – mówił podczas spotkania ks. Piotr Kulbacki. Uczestnicy spotkania podkreślali, jak ważne jest ograniczenie sprzedaży alkoholu. Prof. Mariusz Jędrzejko, socjolog i pedagog społeczny, ekspert w obszarze uzależnień wskazywał m.in. na potrzebę ograniczenia sprzedaży alkoholu do osób powyżej 21 lat, a nie jak jest teraz powyżej 18 lat. Postulował też zakaz reklamy alkoholu i wycofanie jego sprzedaży ze stacji benzynowych.

 Podczas spotkania w Warszawie zaprezentowano poradnik dla rodziców, wychowawców i duszpasterzy zatytułowany „Miłość, wolność i odpowiedzialność”. Celem publikacji jest pomoc osobom odpowiedzialnym za wychowanie dzieci i młodzieży w zapewnieniu młodemu pokoleniu jak najlepszej ochrony przed uzależnieniami.

BP KEP

Posłuchaj:

Galeria zdjęć:
Trzeźwi - wolni - szczęśliwi (konferencja prasowa), Warszawa, 30 XII 2019 r.

BRAK KOMENTARZY