Dziękujemy ci za twoje świadectwo życia, za twoje kapłańskie i biskupie życie – mówił bp Ryszard Kasyna, żegnając zmarłego 4 marca biskupa pomocniczego seniora diecezji pelplińskiej Piotra Krupę. W sobotę 9 marca spoczął on w krypcie bazyliki katedralnej w Pelplinie.

Żegnając swojego współpracownika, biskup pelpliński Ryszard Kasyna dziękował za jego „pracę, gorliwość, zapał, trudy i cierpienia, za delikatny uśmiech”. „Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Piotra są okazją, by Boga uwielbiać za dobro, jakie zdziałał dzięki posłudze naszego Brata Piotra” – powiedział bp Kasyna. Nawiązując do życia bp. Krupy, zachęcał do budowania na świecie Królestwa Bożego. „W Chrystusowym Królestwie nie jest najważniejszy ten, kto ma pieniądze, ale ten, kto potrafi złożyć siebie w darze innym” – podkreślił. Dodając, że ważniejszy niż sukces zewnętrzny jest sukces duchowy. Zachęcił też do modlitwy w intencji śp. bp. Piotra Krupy.

 

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Piotra Krupy rozpoczęła w piątek, 8 marca, eksporta do katedry, której przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Wojda. Koncelebransami byli biskupi z Gdańska: Wiesław Szlachetka, Piotr Przyborek oraz biskupi z diecezji pelplińskiej Ryszard Kasyna i Arkadiusz Okroj.

Mszy św. pogrzebowej w sobotę, 9 marca, przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Koncelebrowali biskupi: Wiesław Śmigiel, Józef Szamocki, Wojciech Skibicki, Arkadiusz Okroj, Paweł Socha, Edward Dajczak, Jan Tyrawa, Andrzej Suski. W uroczystościach wzięła udział rodzina biskupa Piotra Krupy, około 200 kapłanów oraz wielu wiernych świeckich z diecezji, w których posługiwał Zmarły.

W homilii bp Kasyna przedstawił biografię bp. Piotra Krupy. Dziękując Zmarłemu za posługę, nawiązał do jego zwołania biskupiego: „Adveniat regnum tuum” tzn. „Przyjdź Królestwo Twoje”. Dziękował w formie modlitwy do Boga Ojca, prosząc, by przyjął On Zmarłego do siebie: „przyjmij naszego ojca, brata, nauczyciela wiary; przyjmij wszystkie jego dobre czyny, pouczenia, jego skromność, miłosierdzie, życzliwość, jego cichość i pokorę”. Bp Kasyna podkreślił „trwanie biskupa Piotra przy prostym człowieku”. Dziękował też za jego „pracę, gorliwość, zapał, trudy i cierpienia, za delikatny uśmiech”.

Kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. kan. Adam Kałduński odczytał niektóre z telegramów kondolencyjnych po śmierci bp. Piotra Krupy. Między innymi ze Stolicy Apostolskiej, Nuncjatury i od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

Po obrzędach ostatniego pożegnania ciało bp. Piotra Krupy złożono w krypcie pelplińskiej katedry.

Śp. Biskup Piotr Krupa wywodził się z diecezji tarnowskiej. Po studiach we Francji został inkardynowany do nowo powstałej diecezji koszalińsko-kołobrzeskej. Tam był między innymi rektorem Wyższego Seminarium Duchownego. W roku 1984 mianowany został biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Sakrę biskupią otrzymał 15 kwietnia 1984 roku w Koszalinie. Od 1992 roku był biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej. W roku 2011 przeszedł na emeryturę. W Konferencji Episkopatu Polski przez wiele lat pełnił funkcję członka Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji.

Radio Głos/ www.diecezja-pelplin.pl/ BP KEP

Msza św. pogrzebowa śp. bp. Piotra Krupy (Pelplin, 09.03.2024)
fot.  ks. Zbigniew Gełdon/ Radio Głos

BRAK KOMENTARZY