Centrum dysponuje odzieżą, w którą darmowo mogą zaopatrzyć się uchodźcy z Ukrainy. Jest to kolejny punkt pomocowy na mapie działań charytatywnych organizowanych przez archidiecezję gdańską na rzecz ofiar wojny.
Centrum zostało powołane we współpracy z parafią Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku – Wrzeszczu, która użyczyła aulę w domu katechetycznym przy ul. Ks. Zator-Przytockiego 3. – Centrum Odzieży Caritas to kolejna forma wspierania uchodźców z Ukrainy, którzy najczęściej w pośpiechu opuszczali swoje domy, nie zabierając ze sobą wiele – mówi ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.
Rzeczy już znajdujące się w centrum i te, które stopniowo napływają, pochodzą z zasobów Caritas, a także z darów otrzymanych od ludzi. – Nasze działania są zawsze bardzo konkretne, tak jest też w tym przypadku. Ten sposób rozdysponowania odzieży pozwoli osobom potrzebującym wybrać to, co im się faktycznie przyda, a także to, co będzie im pasowało i w czym będą się dobrze czuły – wyjaśnia dyrektor.
Organizacja przestrzeni przypomina sklep z przymierzalniami, odzieżą wyeksponowaną na wieszakach oraz półkach. – Do centrum zapraszamy pojedyncze osoby, a także całe grupy – podkreśla ks. Steć. Poza odzieżą dla dorosłych i dzieci w centrum można znaleźć również zabawki, plecaki, buty, szaliki, czapki. Sortowaniem darów zajęli się wolontariusze z „Anioła Brzemiennej”, grupy zaangażowanej na co dzień w pomoc na rzecz mieszkańców Domu Samotnej Matki w Gdańsku – Matemblewie. Dyrektor Caritas AG zaznacza, że do centrum będą stopniowo trafiały kolejne partie rzeczy.
Już chwilę po otwarciu w centrum pojawili się pierwsi potrzebujący. – Do południa odwiedziło punkt około 30 osób – rodziny, matki z dziećmi oraz osoby starsze. Dla nas to ogromna radość, że dzieje się tyle dobra na naszych oczach – mówi Agnieszka Sierputowska z Centrum Wolontariatu AG. W obsługę punktu zaangażowani są wolontariusze. Pani Agnieszka zwraca uwagę na ich niezastąpioną rolę. – Pracy mamy tutaj sporo i każde wsparcie jest na wagę złota. Dlatego jeśli ktoś miałby czas i chęć, może dołączyć do naszego zespołu – zachęca.
Centrum Odzieży dla uchodźców to kolejna, niezwykle ważna inicjatywa potwierdzająca zaangażowanie Kościoła gdańskiego w pomoc ofiarom wojny.
ks. Maciej Kwiecień
Rzecznik Archidiecezji Gdańskiej
Fot. diecezja.gda.pl