Po 11 latach posługi biskupa pomocniczego w Legnicy, bp Marek Mendyk obejmuje diecezję świdnicką, w miejsce pierwszego biskupa świdnickiego Ignacego Deca, który przeszedł na emeryturę. 

Niedziela Miłosierdzia Bożego była dniem modlitwy za bp. Marka Mendyka w całej diecezji legnickiej. W kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy została odprawiona Msza święta dziękczynna w intencji nowego Biskupa Świdnickiego. Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Homilię wygłosił bp Senior Stefan Cichy, który także podziękował bp. Mendykowi za 25 lat posługi w diecezji legnickiej, w tym za 11 lat jako biskup pomocniczy legnicki.

– Niech św. Jan Paweł II, który jest patronem Świdnicy, wspomaga ks. Biskupa w tym, aby realizacja zawołania biskupiego „Na Twoje Słowo, Panie”, przynosiła jak najwięcej radości a wiernym jak najwięcej zbawiennego pożytku. Życzę, aby Matka Boża wspomagała Księdza Biskupa w trudzie głoszenia Ewangelii Miłosierdzia i czynieniu miłosierdzia, w trudzie zachęcania innych, aby miłosierdzie głosili i miłosierdziem na co dzień żyli – mówił bp Stefan Cichy.

W prezencie bp Marek Mendyk otrzymał od bp. Zbigniewa Kiernikowskiego kopię ikony Matki Bożej Łaskawej z krzeszowskiego sanktuarium.

– Ksiądz Biskup od nas odchodzi w niełatwych okolicznościach ze względu na epidemię. Życzę, aby Pan Bóg nie szczędził sił i zdolności księdzu Biskupowi. Życzę, aby wszystko spełniało się według zamysłu Pana Boga. Dziękuję też za lata posługi w naszej diecezji. W imieniu wszystkich życzę, aby był Ksiądz Biskup skutecznym narzędziem działania Boga. Życzę też, aby Matka Boża Łaskawa byłą ostoją, pomocą w chwilach trudnych. Zapewniamy też o naszej życzliwości i modlitwie – powiedział bp Kiernikowski.

Na zakończenie Mszy św. nowy Biskup Świdnicki podziękował za modlitwę i podkreślił, iż w związku z epidemią koronawirusa, nie może osobiście spotkać się z duchowieństwem i wiernymi diecezji legnickiej, dlatego też napisał list, w którym podziękował wszystkim, których Pan Bóg postawił na jego drodze życia kapłańskiego i biskupiego.

– Dziękuję za doświadczenie ogromnej życzliwości, otwartości, serdecznej pomocy, a także hojności, która pozwalała mi i jednocześnie mobilizowała do tego, by dalej dzielić się z bardziej potrzebującymi. Dziękuję za każdy gest otuchy, wsparcia, szczególnie w chwilach trudnych i po ludzku niezrozumiałych – powiedział bp Mendyk.

Słowa wdzięczności skierował do bp. Stefana Cichego i obecnego biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, a także do duchowieństwa, osób konsekrowanych i kleryków.

– Dziękuję wszystkim katolikom świeckim, których spotykałem na różnych odcinkach posługiwania, zrzeszonych w ruchach religijnych i stowarzyszeniach kościelnych: członkom Akcji Katolickiej, KSM, ERM, harcerzom, Młodzieżowej Orkiestrze Diecezji Legnickiej, całemu środowisku osób niepełnosprawnych oraz ich przyjaciół – podkreślił bp Marek.

Słowa podziękowania skierował także do parlamentarzystów, samorządowców, prezydentów i burmistrzów miast, wójtów, służb mundurowych, pracowników służby zdrowia i przedsiębiorców.

– Słowo wdzięczności kieruję do rzemieślników, którzy wielkim sercem wspierali inicjatywy związane z duszpasterstwem osób niepełnosprawnych. Dziękuję dyrektorom, nauczycielom, katechetom i pedagogom wszystkich placówek oświatowych, wychowawczych. Dziękuję katolickim mediom: Niedziela, Gość Niedzielny, Radio Plus Legnica – mówił nowy biskup świdnicki.

Na zakończenie zapewnił o modlitwie i zaprosił do nowego domu w Świdnicy. – Będzie to miła okazja, by odwdzięczyć się za waszą życzliwość, której doznawałem tutaj w Legnicy – powiedział na zakończenie bp Marek.

Bp Marek Mendyk został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem świdnickim 31 marca. Urzędowe objęcie diecezji świdnickiej odbędzie się w czwartek 23 kwietnia.

Bp Marek Mendyk urodził się 18 marca 1961 roku w Głuszycy k. Wałbrzycha (diecezja świdnicka). Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1987 roku w archikatedrze wrocławskiej.  24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie nominat przyjął dnia 31 stycznia 2009 roku (wspomnienie św. Jana Bosko) w katedrze legnickiej z rąk biskupa legnickiego Stefana Cichego. Pełnione funkcje i godności: Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego, Członek Komisji Duszpasterstwa, Członek (z wyboru) Rady Stałej, Asystent Rady Szkół Katolickich, Członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Członek Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jego zawołaniem są słowa: In Verbo Tuo, Domine (Na Twoje Słowo, Panie).

ksww

 

BRAK KOMENTARZY