W Lidzbarku Warmińskim trwa 395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. W drugim dniu obrad, 13 czerwca, biskupi zajęli się m.in. sprawami Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a także dokonali wyborów do gremiów Episkopatu. Ponadto wysłuchano wystąpień Delegatów Episkopatów Francji, Ukrainy, Chorwacji i Rosji, którzy biorą udział w spotkaniu. Po południu biskupi modlili się w Bazylice Archikatedralnej we Fromborku.

We wtorek, 13 czerwca, obrady rozpoczęły się modlitwą przedpołudniową Liturgii Godzin.

W drugim dniu obrad biskupi podjęli sprawy m.in. Rady ds. Rodziny oraz Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a także dokonali wyborów do gremiów Episkopatu.  << Więcej

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, na Zebranie Plenarne zostali zaproszeni przedstawiciele europejskich Episkopatów. Wysłuchano wystąpień Delegatów z Francji, Ukrainy, Chorwacji i Rosji.

Po południu biskupi zgromadzeni na 395. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski sprawowali Eucharystię w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku, gdzie pochowany jest Mikołaj Kopernik.

Frombork – relacja

Nieszpory i Msza św. w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP (Frombork, 13.06.2023 r.)

Eucharystię poprzedziły Nieszpory odmówione przez biskupów pod przewodnictwem bp. Janusza Ostrowskiego, biskupa pomocniczego Archidiecezji Warmińskiej.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Po Mszy św. biskupi przeszli do miejsca pochówku Mikołaja Kopernika, gdzie modlili się za uczonego oraz złożyli kwiaty.

BP KEP

 

395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski - drugi dzień obrad (Lidzbark Warmiński, 13.06.2023)