Dziś – 12 marca 2015 – mija rok od wyboru abp. Gądeckiego na Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

12-03-2015

Z okazji pierwszej rocznicy wyboru na Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki udzielił wywiadu Katolickiej Agencji Informacyjnej, w którym krótko podsumował minione miesiące.

0
1255
fot. Robert Woźniak
fot. Robert Woźniak

Wśród najważniejszych wyzwań tego czasu wymienił obrady nadzwyczajnego zgromadzenia ogólnego synodu biskupów z października minionego roku oraz ogólnopolskie inicjatywy prorodzinne podejmowane w Kościele, w kontekście zgromadzenia zwyczajnego synodu biskupów, który odbędzie się w Rzymie, w październiku tego roku.

Innym, ważnym wydarzeniem minionego czasu była wizyta w Iraku, w obozie dla prześladowanych chrześcijan, podczas której – w imieniu biskupów i wiernych Kościoła w Polsce – Przewodniczący polskiego Episkopatu przekazał 100 tys. Euro na najpilniejsze potrzeby chrześcijańskich uchodźców. Oprócz wymiaru wsparcia materialnego, abp Gądecki uczestniczył w sakrze dwóch biskupów pomocniczych Bagdadu. Jak podkreślał patriarcha Sako, już sama obecność Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w Iraku – ziemi przesiąkniętej chrześcijańską krwią – jest cennym darem i moralnym wsparciem dla prześladowanych.

O innych aspektach pierwszego roku przewodniczenia polskiemu Episkopatowi można przeczytać w wywiadzie Aliny Petrowej-Wasilewicz.

Zobacz też:

BRAK KOMENTARZY