W niedzielę, 23 czerwca, miała miejsce uroczystość ogłoszenia Fary pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie w diecezji  kaliskiej Bazyliką Mniejszą. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Gądecki w swojej homilii wygłoszonej w Krotoszynie rozważał Ewangelię oraz powiedział o obowiązkach i przywilejach bazyliki mniejszej. „Jezus nie jest obietnicą, ale jest obiecanym, który przyszedł” – powiedział Przewodniczący Episkopatu. Zwrócił uwagę na to, że swoich uczniów Jezus odróżnia od tłumu, który przychodzi do Jezusa tylko dla cudów i dlatego pyta właśnie ich: „A Wy, za kogo mnie uważacie?”.

„Tylko najbliżsi, ci którzy przebywali z Nim dzień i noc i nieustannie z Nim rozmawiali, byli w stanie wyznać ustami Piotra: Ty jesteś Mesjasz” – powiedział Arcybiskup. Zaznaczył jednak, że nawet uczniowie, nie do końca rozumieli, co to oznacza, ponieważ oczekiwali spektakularnego zwycięstwa, a nie śmierci na krzyżu. „Dopiero gdy Duch Święty wstąpi na nich, staną się świadkami Mesjasza ukrzyżowanego, ale i zmartwychwstałego” – podkreślił. „Rozmawiając z uczniami, Chrystus oczyszcza ich myślenie” – powiedział, zaznaczając, że Miłość musi być naznaczona ofiarą, a uczniowie Chrystusa muszą  być na nią przygotowani.

>>Galeria zdjęć

BRAK KOMENTARZY