Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskiej Emigracji i jej Duszpasterzy

0
1265

W nocy z 18 na 19 października, z piątku na sobotę, już po raz 34. miała miejsce Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskiej Emigracji i jej Duszpasterzy. W roku jubileuszu 40-lecia pierwszej pielgrzymki do Polski św. Jana Pawła II szczególną modlitwą otoczone zostały rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną.

„Na tę noc nie tylko przybywamy fizycznie z szesnastu czy osiemnastu krajów do domu Matki, ale właśnie stąd łączymy się poprzez media z naszymi rodakami rozproszonymi po najdalszych zakątkach świata – mówi ks. Wiesław Wójcik, chrystusowiec i dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego – To jest pewien fenomen łączności. Wielu naszych rodaków w tę szczególna noc będą łączyli się z nami, będącymi tu na Jasnej Górze, w tym samym czasie będąc w swoich kościołach. Postawią duży ekran telewizyjny i sygnał z Jasnej Góry ściągną do siebie. Dla wielu to będzie niesamowita bliskość, ta duchowa, i o to nam też chodzi, żeby się zjednoczyć Polacy, katolicy, polskojęzyczni w całym świecie w tę szczególna noc tu, w domu Marki Królowej”.

Hasło tegorocznej pielgrzymki Polonii na Jasną Górę brzmi: „Z mocą Bożego Ducha strzeżmy wspólnego dziedzictwa”.

„Dopiero na emigracji, z dala od domu człowiek odkrywa, co jest dla niego najważniejszą wartością – zauważa ks. Wiesław Wójcik – Wielu ludzi tam dopiero odnajduje potrzebę bliskości Matki. Ktoś wyjechał daleko i pierwsze miesiące zachwyca się nowością tego życia, ale zaczyna wracać bardziej do korzeni rodzinnych i szukać tych wartości, które zaprzepaścił, o które się nie troszczył i dopiero tam widzi, jak potrzebne jest to spotkanie duchowe z Maryją Matką, właśnie na tych dalekich krańcach świata”.

Apel Jasnogórski w piątek, 18 października, poprowadził ks. Krzysztof Olejnik, nowy przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, a Mszy św. koncelebrowanej o godzinie 23.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Transmisję prowadziła TV Trwam.

Organizatorami spotkania są Księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla. Szczegółowy program czuwania odnaleźć można na stronie www.czuwanie.chrystusowcy.org.

Jasnogórska modlitwa polskiej Emigracji była transmitowana m.in. przez Radio Jasna Góra.

za: Radio Jasna Góra/ BPJG

BRAK KOMENTARZY