Dla człowieka, który patrzy z pozycji chrześcijańskiej, z pozycji humanistycznej dziecko nigdy nie jest własnością rodziców – powiedział kard. Kazimierz Nycz, odnosząc się do opublikowanego dziś apelu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie przyjęcia obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego zatrzymania aborcji eugenicznej „Zatrzymaj aborcję”. W środę wieczorem w Sejmie odbędzie się jego pierwsze czytanie.

Kard. Kazimierz Nycz przywołał scenę ofiarowania Jezusa w świątyni, kiedy rodzice mając świadomość tego, że to Bóg powierzył im Jezusa Chrystusa, przyszli ofiarować Go Bogu. „Dziecko nie jest zatem ani częścią matki, ani własnością rodziców. Jest samodzielnym podmiotem mającym prawo do życia, mającym prawo do tego wszystkiego, do czego prawo ma człowiek” – powiedział kard. Nycz.

Metropolita Warszawski podkreślił, że nie jest zadaniem Kościoła mówić politykom jak mają procedować, ale jest nim przypominanie zasad moralnych. Powiedział, że stanowisko Prezydium Episkopatu jest tylko przypomnieniem tego, co biskupi zawsze mówili i apelem do posłów, by mieli świadomość, „jak wielką, niezbywalną i niepowtarzalną wartością jest życie każdego człowieka, także życie człowieka, który może się urodzić niepełnosprawny”.

Kard. Nycz wyraził przekonanie, że polski parlament „potrafi zdać egzamin w tak trudnym momencie”.

KAI/archwwa.pl/BP KEP

 

BRAK KOMENTARZY