Kard. Kazimierz Nycz od 10 lat metropolitą warszawskim

03-03-2017
1768

1 marca minęło 10 lat od powołania biskupa Kazimierza Nycza na urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego. Decyzję papieża Benedykta XVI ogłoszono 3 marca 2007 roku. Ingres do archikatedry św. Jana w Niedzielę Palmową 1 kwietnia 2007 r.

Przed objęciem funkcji w Warszawie, Kazimierz Nycz pracował jako biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, a następnie ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Dał się poznać jako dynamiczny duszpasterz poszukujący nowych sposobów ewangelizacji, gorący zwolennik większego zaangażowania świeckich w Kościele, autor koncepcji nauczania religii w polskich szkołach, hierarcha gotowy do dialogu także z niewierzącymi. Takim pozostał także po przybyciu do stolicy. Mówi otwarcie i szczerze, wytyka błędy i stawia wymagania politykom, ale i Kościołowi. Nie unika mediów.

67-letni hierarcha pełni dziś szereg funkcji w Konferencji Episkopatu Polski. Jest m.in. członkiem Rady Stałej, przewodniczącym Komisji Ekonomicznej, członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu. Jest członkiem gremiów watykańskich: Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Kongregacji ds. Duchowieństwa oraz Papieskiej Rady ds. Kultury.

>>Więcej

KAI/archwwa.pl