Dziękujemy za błogosławionych Stefana Kardynała Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę Czacką – tak brzmi hasło XV Święta Dziękczynienia, które odbędzie się 5 czerwca w Warszawie. „Chcemy pokazać, że Bóg działa w swoich świętych i przez swoich świętych” – powiedział kard Nycz podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie.

Tegoroczne Święto Dziękczynienia rozpocznie się już o godz. 7.40 pielgrzymką dziękczynną z relikwiami bł. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, która wyruszy z  archikatedry św. Jana Chrzciciela do Świątyni Opatrzności Bożej. W procesji będą niesione także relikwiarze innych czternastu polskich świętych i błogosławionych m.in. św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbe i bł. Honorata Koźminskiego.

Punktem kulminacyjnym będzie odprawiona w południe uroczysta Eucharystia w Świątyni Opatrzności Bożej, w czasie której relikwie nowych błogosławionych zostaną uroczyście wprowadzone do Świątyni. Na liturgię pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza zaproszeni zostali biskupi polscy, w tym roku spodziewane jest ich liczniejsze grono. Homilię wygłosi biskup gliwicki Jan Kopiec, który przewodniczy Radzie Programowej wydania krytycznego zapisków “Pro memoria” autorstwa Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Podczas XV Święta Dziękczynienia 200 tys. intencji modlitewnych, które wpłynęły w latach 2017-2022, zostanie zamkniętych w trzeciej już złotej kuli, która zostanie umieszczona pod krzyżem, nad kopułą Świątyni.

“Konsekwentnie zbieramy intencje wszystkich naszych darczyńców, archiwizujemy je i umieszczamy na specjalnych nośnikach pod szczytem kopuły, gdzie budują swoistą kapsułę czasu z wyrazami wdzięczności dla Opatrzności Bożej za darowane łaski. Zeskanowane intencje są zapisywane na tak zwanych M-Dyskach, charakteryzujących się długotrwałą żywotnością” – zapewniają przedstawiciele Centrum Opatrzności Bożej.

Podczas XV Święta Dziękczynienia nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i rodzin. Od godz. 14.00 do 19.00 otwarte będzie miasteczko dla dzieci, gdzie będzie można wziąć udział w grze rodzinnej poświęconej bł. Stefanowi Wyszyńskiemu i bł. Elżbiecie Róży Czackiej.

Święto Dziękczynienia to także okazja do zwiedzania Świątyni Opatrzności Bożej, Panteonu Wielkich Polaków oraz  Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Tradycją się stało o godz. 15.00 wypuszczanie do nieba baloników z napisem “Dziękuję” i modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego. Od godz. 15.30 zaplanowano pokazy filmów, a o godz. 16.00 występ Józefa Skrzeka i artystów z Ukrainy.

Wieczorem, o godz. 19.00 zostanie odprawiona Msza święta dziękczynna, a po niej rozpocznie się Wieczór Uwielbienia z udziałem Dariusza “Maleo” Malejonka. Odprawione zostanie także nabożeństwo czerwcowe.

XV Święto Dziękczynienia zakończy się o godz. 21:37 odśpiewaniem “Barki” i iluminacją Świątyni Opatrzności Bożej.

Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikacje nowych błogosławionych w ramach XV Święta Dziękczynienia kard. Kazimierz Nycz zapowiedział już w minioną niedzielę w okolicznościowym liście pasterskim. Napisał w nim m.in. że kard. Stefan Wyszyński patrzył na zniewoloną ojczyznę, „na prześladowanych, ale i tych prześladujących” i – nie ukrywając prawdy – widział we wszystkich „umiłowane dzieci Boże”. Z kolei matka Elżbieta Czacka, która w młodości straciła wzrok, stworzyła Laski – „miejsce duchowego uzdrowienia dla wielu widzących”.

Metropolita warszawski zachęca do słuchania siebie nawzajem i odkrywania bogactwa Kościoła w różnorodności charakterów, zainteresowań i oczekiwań pojedynczych osób oraz wspólnot. Zachęca też do dziękowania Bogu za trwający obecnie synod dodając, że „synod wciąż nieustannie się zaczyna, albowiem cały Kościół jest synodalny”.

Odnosząc się do wojny w Ukrainie, kard. Nycz stwierdził, że całe społeczeństwo czeka długotrwały, wysiłek „mądrej, systematycznej pomocy, a także integracji naszych braci i sióstr Ukraińców”. Przestrzegł też przed uleganiem znużeniu i zniechęceniu, zachęcając do przeciwstawiania się nienawiści i próbom budzenia demonów przeszłości. „Obyśmy nie ulegli pokusie nienawiści wobec Rosjan, których przywódca rozpętał okrutną wojnę” – zaapelował kard. Nycz.

Beatyfikacja bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Rytowi beatyfikacji oraz uroczystej Mszy św. przewodniczył w imieniu papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

awo/COB/KAI