Moskwa: 70. urodziny patriarchy Cyryla I

18-11-2016
1149

W najbliższą niedzielę 20 listopada patriarcha moskiewski Cyryl obchodzić będzie siedemdziesiąte urodziny. Na jubileusz zwierzchnika rosyjskiego prawosławia przyjadą goście z zagranicy, w tym prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski Sawa.


Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w piątek. Cyryl I spotkał się ze zwierzchnikami lokalnych Kościołów Prawosławnych. W piątek po południu w rezydencji ,Daniłowskaja” przyjął  metropolitę prawosławnego warszawskiego i całej Polski Sawę. Punktem centralnym obchodów jubileuszu Cyryla I będzie niedzielna liturgia sprawowana pod jego przewodnictwem w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela.

W ciągu sześciu i pół roku  posługi patriarszej Cyrylowi I udało się wprowadzić do szkół przedmiot „podstawy religijnych kultur”, kapelanów do armii rosyjskiej, doprowadzić do uznania przez władze państwowe dyplomów wyższych uczelni kościelnych. W rozdziale ekumenizmu najważniejszym punktem było długo oczekiwana przez katolików zgoda na spotkanie z papieżem. Do spotkania Cyryla I i Franciszka doszło w stolicy Kuby Hawanie na początku bieżącego roku.

W jednym z wywiadów Cyryl I określił główny sens swojego życia: „ współpraca z Bogiem, dążenie do doskonałości duchowej, intelektualnej, fizycznej jako warunków osiągnięcia celu przemieniania ku lepszemu świata.

W. Raiter, Moskwa/ rv

Powered by WPeMatico