Od 2015 r. patrole stołecznej straży miejskiej, zaopatrzone w żywność przekazaną przez Caritas Polska, w tym ciepłą, pożywną zupę, docierają w okresie jesienno-zimowym do osób w kryzysie bezdomności przebywających poza placówkami takimi jak schroniska czy noclegownie. Kolejna edycja akcji została zainaugurowana w siedzibie Caritas Polska 16 listopada.

– O dramacie osób przebywających w pustostanach, szałasach, altankach działkowych i w innych, tak zwanych miejscach niemieszkalnych, można się przekonać, kiedy spotka się z nimi i posłucha ich historii. Caritas, jako organizacja powołana do niesienia pomocy bliźnim w różnych ciężkich sytuacjach życiowych, spieszy im z pomocą bez względu na przyczyny ich bezdomności. Zgodnie ze społeczną nauką Kościoła, każde życie ludzkie jest bezcenne i każdy zasługuje na  szacunek – podkreśla ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego” polega na dowożeniu gorących posiłków, ciepłych koców, termosów, odzieży i innych rzeczy potrzebnych w niesprzyjających warunkach osobom bezdomnym, spędzającym najtrudniejszy dla nich czas chłodów poza schroniskami i noclegowniami. Patrole Straży Miejskiej m.st. Warszawy docierają do znanych sobie miejsc, często trudno dostępnych, z termosami z zupą oraz innym zaopatrzeniem przygotowanym przez Caritas Polska. Ciepłe posiłki gotuje kuchnia działająca przy Caritas Polska.

– Mamy już przygotowany zapas konserw, ciepłych koców i wełnianych skarpet. Dzięki ofiarności warszawiaków, którym zawdzięczamy wsparcie finansowe tej akcji, kupimy też ciepłe, mocne obuwie dla bezdomnych, którzy zgłoszą nam potrzeby w tym zakresie. W ubiegłym roku kupowaliśmy także ciepłe kurtki dla pań, których wśród bezdomnych jest sporo. Inne potrzebne rzeczy będziemy starali się dokupić w miarę naszych możliwości i napływu środków – mówi koordynujący akcję Janusz Sukiennik z Caritas Polska. Poza udzielaniem pomocy materialnej akcja ma na celu również zachęcenie jak największej liczby osób bezdomnych do skorzystania z pomocy instytucjonalnej – schronisk, programów adaptacyjnych i innych form wsparcia. Jak przypomina Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy, stolica ma w placówkach dla osób bezdomnych 1,5 tys. miejsc, prowadzi też specjalne programy z wykorzystaniem mieszkań treningowych. Pomoc udzielona na ulicy, np. w ramach akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”, może więc stać się pierwszym etapem wychodzenia z bezdomności.

– Kampania się rozwija, docieramy do kolejnych osób, które znalazły się w kryzysie bezdomności. Staramy się być przede wszystkim tam, gdzie nie ma w pobliżu placówek pomocowych, jadłodajni, itp. – tłumaczy Grzegorz Staniszewski, naczelnik Wydziału Profilaktyki i Planowania Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Poprzedniej zimy strażnicy miejscy przekazali osobom bezdomnym ponad 3 tys. litrów pożywnej zupy, 150 ciepłych koców i 800 par wełnianych skarpet oraz konserwy mięsne, zafoliowane półprodukty obiadowe pozyskane dzięki programowi pomocy żywnościowej Spiżarnia Caritas, ciepłe czapki i rękawice. Akcja jest wprowadzona dzięki wsparciu darczyńców, przyłączyć może się każdy.

Jak pomóc?

  • Dokonując wpłaty za pośrednictwem strony caritas.pl/bezdomni
  • Wysyłając SMS o treści ZIMNO pod numer 72052 (koszt 2,46 zł);
  • Kierując wpłatę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem „Trochę ciepła dla bezdomnego”.

 

Caritas Polska