1 marca br. obradowała online Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem spotkania była refleksja nad motu proprio papieża Franciszka „Antiquum ministerium”, wprowadzającym posługę katechety.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

1 marca 2022 roku odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Spotkanie odbyło się w formie zdalnej (on-line).

Głównym tematem spotkania była refleksja nad motu propio papieża Franciszka „Antiquum ministerium”, wprowadzającym posługę katechety. Zgodnie z zachętą papieża Franciszka również Kościół w Polsce pragnie wsłuchiwać się w głos Ducha Świętego, aby poprzez posługę katechety jak najlepiej służyć wspólnocie wierzących i potrzebujących. Pierwszym zadaniem urzędowego katechety ma być docieranie z Ewangelią do tych, którzy żyją na peryferiach. Wzorem ich posługi są mężczyźni i kobiety z czasów apostolskich, którzy  pomagali Pawłowi w głoszeniu Ewangelii. Urzędowy katecheta ma być nauczycielem i mistagogiem, towarzyszem drogi i pedagogiem, który naucza w imieniu Kościoła. Posługa ta – jak podkreśla Przewodniczący Komisji bp Wojciech Osial – może być szansą dla Kościoła polegającą na jeszcze większym zaangażowaniu osób świeckich w dzieło nauczania i posługiwania.

Członkowie i Konsultorzy Komisji po raz kolejny podjęli także jednoznaczną decyzję wsparcia idei równoważnej alternatywy dla lekcji religii i etyki w szkolnym programie nauczania. Wynika to z szeroko rozumianej troski o wychowanie moralne dzieci oraz młodzieży. Komisja Wychowania Katolickiego wyraża stanowisko, że uczniowie powinni mieć wolny wybór pomiędzy religią a etyką. Jednak to do strony rządowej należy ostateczna decyzja i troska o właściwy kształt zapisu prawnego.

Poruszono także inne zagadnienia dotyczące bieżących spraw katechezy i wychowania religijnego w Polsce.

ks. dr Tomasz Kopiczko
sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego

Warszawa, 01.03.2022 r.