Papieska pomoc dla migrantów na granicy polsko-białoruskiej

18-01-2022
0
586

Papież Franciszek udzielił pomocy finansowej dla ofiar tajfunu Rai na Filipinach oraz dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy – poinformowała watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, do której zadań należy między innymi koordynacja kościelnej działalności charytatywnej.

W komunikacie Dykasterii czytamy, że „Ojciec Święty podjął decyzję o przekazaniu 100 tys. euro także na rzecz grup migrantów, którzy utknęli między Polską a Białorusią oraz na pomoc dla Caritas Polska w związku z kryzysem migracyjnym na granicy obu krajów”.

Taka sama kwota została również przekazana przez Papieża ofiarom tajfunu, który nawiedził Filipiny.

vaticannews / BP KEP

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

Komunikat Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka
Wsparcie Ojca Świętego dla Filipin
oraz migrantów, którzy utknęli między Polską a Białorusią

Po tajfunie Rai, który z niezwykłą siłą uderzył w Filipiny, dotykając – według źródeł ONZ – około 8 milionów ludzi w 11 regionach i powodując znaczne straty materialne, Papież Franciszek zdecydował o przekazaniu na tym etapie kryzysu pierwszej puli pomocy w wysokości 100 tys. euro na pomoc ludności, za pośrednictwem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

We współpracy z Nuncjaturą Apostolską na Filipinach, suma ta zostanie przesłana do Kościoła lokalnego i przeznaczona dla diecezji najbardziej dotkniętych kataklizmem, do wykorzystania w dziełach pomocy. Ma to być bezpośredni wyraz duchowej bliskości i ojcowskiego wsparcia Ojca Świętego wobec dotkniętych osób i terytoriów, co zostało wyrażone przy okazji modlitwy Anioł Pański na placu Świętego Piotra w niedzielę 19 grudnia 2021 roku, wraz z wezwaniem opieki Matki Bożej.

Ten wkład, towarzyszący modlitwie w intencji umiłowanej ludności filipińskiej, jest częścią pomocy, która się uaktywnia w całym Kościele katolickim,a która angażuje, oprócz różnych Konferencji Episkopatów, liczne organizacje charytatywne.

Ojciec Święty podjął również decyzję o przekazaniu 100 tys. euro na rzecz grup migrantów, którzy utknęli między Polską a Białorusią oraz na pomoc dla Caritas Polska w związku z kryzysem migracyjnym na granicy obu krajów.

(tłumaczenie z oryginału włoskiego: Biuro ds. Komunikacji Zagranicznej KEP)

BRAK KOMENTARZY