Na konto Caritas Gniezno wciąż spływają pieniądze ze zbiórek do puszek zorganizowanych w ostatnią niedzielę lutego i Środę Popielcową w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Jak dotąd na pomoc Ukrainie przekazano do Caritas Polska pół miliona złotych. Obok pomocy systemowej parafie organizują wsparcie na miarę swoich sił i możliwości.

Jak informuje dyrektor gnieźnieńskiej Caritas ks. Krzysztof Stawski, pieniądze ze zbiórek w parafiach wciąż są przekazywane. Suma 500 tysięcy złotych to kwota na dzień 10 marca. Organizacja prowadzi też w swojej siedzibie w Gnieźnie magazyn żywności, gdzie wydawane są pakiety dla uchodźców. Na ten moment zapasów nie brakuje, niemniej Caritas przyjmuje produkty o długim terminie przydatności, a także artykuły chemiczne i higieniczne.

Organizacja koordynuje również zakwaterowanie uchodźców w zgłoszonych kwaterach prywatnych i kościelnych. Ponadto nadal przyjmuje zgłoszenia od osób mogących pomagać jako wolontariusze lub służyć pomocą prawną i psychologiczną.

Organizacja włączyła się ponadto w akcję Caritas Polska „Paczka dla Ukrainy”. W jej ramach osoby prywatne, Parafialne Zespoły Caritas, szkoły mogą przygotować paczki według listy wskazanej przez Caritas Polska (do 18 kg), które zostaną wysłane transportami do Ukrainy.

Oddolnie organizują się również parafie. Lista parafialnego zaangażowania modlitewnego i charytatywnego aktualizowana jest TUTAJ. Głównie jest to pomoc rzeczowa – zbiórki odzieży, artykułów medycznych, chemicznych, spożywczych. W niektórych parafiach, jak np. w Miłosławiu bandaże, środki opatrunkowe, koce, śpiwory itp. przynosić można bezpośrednio do kościoła.

Zbiórkę zorganizowały też: parafia michalitów w Gnieźnie, parafia w Witkowie, Szczepanowie, Jabłówku, która jest jedną z najmniejszych w archidiecezji gnieźnieńskiej, w Gozdowie, Gościeszynie, Grabowie Królewskim, Grzybowie, Popowie Ignacewie. Większość to parafie wiejskie i małomiasteczkowe.

Parafie przyjmują też uciekające z Ukrainy rodziny. U Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie schronienie znaleźli uchodźcy z Winnicy. W parafii tej sprawowane są także Msze św. w języku ukraińskim. Uchodźców przyjęły też niewielkie parafie w Opatówku, Kowalewie i Pieraniu. U franciszkanów w Pakości mieszka już kilkunastu obywateli Ukrainy. Łącznie przygotowano 18 miejsc w domu parafialnym. W parafii NSPJ w Gniewkowie dla uchodźców udostępniono mieszkanie na nieużytkowanym piętrze domu parafialnego. Odświeżeniem i urządzeniem dwóch pokoi, kuchni i łazienki zajęła się rada parafialna. Parafia w Giewartowie przyjęła już dwie kilkudziesięcioosobowe grupy uchodźców z Żytomierza, w tym wiele dzieci. Cześć zamieszkała w pokojach parafialnych, część w domach parafian, a pozostali wyruszyli w dalszą drogę do swoich bliskich. Parafia zadbała o integrację gości z lokalną społecznością. Zorganizowano m.in. wspólną kolację i razem świętowano Dzień Kobiet. Od poniedziałku do soboty w kościele odmawiany jest Różaniec w intencji pokoju.

Modlitwa za ofiary wojny i o jej zakończenie trwa we wszystkich wspólnotach archidiecezji gnieźnieńskiej. Krótko po agresji Rosji na Ukrainę, 26 lutego, w specjalnym komunikacie Prymas Polski abp Wojciech Polak zaapelował, aby wierni gromadzili się w kościołach na odmawianie Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz by w każdej parafii odprawiano dodatkowe Msze św. o pokój i  odmawiano suplikacje. Na czas Wielkiego Postu metropolita gnieźnieński udzielił wszystkim kapłanom pozwolenia, aby w dni powszednie Wielkiego Postu mogli sprawować Mszę św. z formularza o pokój. „Modlitwa to ten wymiar pomocy, jakim służyć może każdy z nas” – powiedział Prymas Polski.

B. Kruszyk KAI
Fot. Caritas Polska