W imieniu Konferencji Episkopatu Polski i całej Polski witam Was wszystkich, którzy przybyliście tutaj – mówił do kobiet z dziećmi abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski spotkał się z uchodźcami wojennymi na obiedzie z okazji dnia kobiet.

„Chcemy wyrazić wdzięczność uchodźcom, że wybrali Poznań, chcemy powiedzieć, że Kościół katolicki widzi ich chętnie, że staramy się pomóc w miarę naszych możliwości tym, którzy przybyli, a także tym, którzy pozostali na miejscu” – mówił abp Gądecki.

Jak zaznacza metropolita poznański, jego wizyta jest symboliczna, bo święto kobiet w Ukrainie jest ważne. „W sytuacji kryzysowej to właśnie kobiety okazują swą ogromną determinację i siłę” – mówił metropolita poznański.

Abp Gądecki wręczył kobietom ukraińskim kwiaty, a jedna z dziewczynek – w odpowiedzi na życzenia – wyrecytowała po ukraińsku wiersz o obrońcach Ojczyzny.

Spotkanie odbyło się w domu głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu, gdzie schronienie znalazło pięćdziesięciu uchodźców wojennych. Metropolita poznański zapowiedział, że także w domu arcybiskupim wkrótce zamieszka rodzina ukraińska.

Archidiecezja Poznańska

Fot. Archidiecezja Poznańska