Rzecznik KEP: Według Konwencji religia i tradycja są źródłem przemocy. To budzi niepokój

13-04-2015

Biskupi polscy, katolickie środowiska kobiece i w ogóle katolicy w Polsce są przeciwni jakiejkolwiek formie przemocy. Jednocześnie uważają, że Konwencja Rady Europy wprowadza niepokojące zmiany cywilizacyjne. W Konwencji są takie sformułowania, na które absolutnie nie można się zgodzić, na przykład to, że religia czy tradycja są źródłem przemocy – mówi o tym rzecznik KEP, komentując ratyfikowanie konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

1168

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek 13 kwietnia  ratyfikację konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Rzecznik KEP zauważa, że polskie prawo przeciwdziała przemocy, byleby było egzekwowane. Natomiast, jak mówi, ratyfikowana konwencja nie wnosi do istniejącego już prawa przeciwdziałającego przemocy nic nowego.

Posłuchaj:
 Zobacz

Ks. Józef Kloch przypomina też wielokrotne wypowiedzi biskupów oraz środowisk katolickich w tej kwestii. Podkreśla, że są oni przeciwni jakiejkolwiek formie przemocy, jednak nie zgadzają się na zapisy Konwencji Rady Europy dotyczące m.in. definicji płci społecznej i niestandardowych ról społecznych oraz kompetencji GREVIO – organu mającego kontrolować właściwe wdrażanie przepisów Konwencji. – Nie jest to prawo, które jest nam potrzebne – mówi. Dodaje, że w krajach, gdzie Konwencja działa od wielu lat, poziom przemocy jest daleko większy, niż w Polsce.

Zobacz też wypowiedzi Episkopatu ws. Konwencji:
Oświadczenie Sekretarza Generalnego KEP (3 marca 2015)
Stanowisko z 4 lutego 2015: Prezydium KEP o aktualnych zagadnieniach społecznych
Komunikat z 364. Zebrania Plenarnego Episkopatu Polski (13 marca 2014)
Oświadczenie Prezydium KEP z 9 lipca 2012 roku
Stanowisko Rady KEP ds. Rodziny