W najbliższą sobotę, 21 kwietnia, w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie święcenia biskupie przyjmie biskup nominat Janusz Ostrowski. Głównym konsekratorem będzie metropolita warmiński abp Józef Górzyński, współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz. Poprzednia taka uroczystość w archidiecezji warmińskiej miała miejsce 24 lata temu.

Transmisja:

Uroczystości, podczas których mianowany w lutym biskupem ks. Janusz Ostrowski przyjmie sakrę, rozpoczną się 21 kwietnia o godz. 11.00 w konkatedrze warmińskiej w Olsztynie. Przewodniczyć im będzie i homilię wygłosi metropolita warmiński abp Józef Górzyński, główny konsekrator. Współkonsekratorami będą nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i arcybiskup senior Edmund Piszcz.

Ostatnia uroczystość święceń biskupich w archidiecezji warmińskiej miała miejsce 24 lata temu, kiedy sakrę przyjmował bp Jacek Jezierski – poinformowano w kurii archidiecezjalnej w Olsztynie na spotkaniu zapowiadającym sobotnie uroczystości. Dewizą nowego biskupa Janusza Ostrowskiego oraz programem jego biskupiej posługi będą słowa „Jesu in Te confido” – „Jezu ufam Tobie”. W jego herbie na zielonym tle znalazło się srebrne przedstawienie Jezusa jako Dobrego Pasterza.

Biskup nominat Janusz Ostrowski ma 53 lata. W czasie dotychczasowej posługi był m.in. misjonarzem w Togo, wikariuszem, sędzią Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej, notariuszem Kurii Metropolitalnej i wicerektorem w Wyższym Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum” a ostatnio zastępcą wikariusza sądowego archidiecezji warmińskiej. „Proszę o modlitwę w intencji mojego nowego posługiwania, aby Bóg był uwielbiony, a człowiek chciał przyjąć Boże zbawienie” – mówił nowy biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej w wywiadzie po ogłoszeniu decyzji Papieża, 27 lutego.

Transmisja na żywo z sobotnich świeceń bp. Janusza Ostrowskiego będzie dostępna na stronie archidiecezji warmińskiej (www.archwarmia.pl) oraz na antenie Radia Plus Olsztyn i Polskiego Radia Olsztyn.

>>pobierz zdjęcie

***

Ks. Janusz Ostrowski urodził się 16 listopada 1964 r. w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Olsztynie. Po dwóch latach pracy wikariuszowskiej (1991-1993) w parafii św. Katarzyny w Braniewie rozpoczął studia specjalistyczne z prawa kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, ukończone doktoratem w 1997 r. Po studiach mianowany sędzią Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej i notariuszem Kurii Metropolitalnej oraz duszpasterzem pomocniczym w parafii akademickiej św. Franciszka w Olsztynie,  a następnie wicerektorem w Wyższym Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum”. W 1999 r. wyjechał do pracy misyjnej do Afryki, gdzie pracował jako misjonarz „Fidei donum” w Togo do 2006 r.

Po powrocie do Polski kontynuował pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii św. Wojciecha w Olsztynie (2006-2008) oraz jako sędzia Sądu Biskupiego. W latach 2007-2011 pełnił zadania postulatora diecezjalnego dwóch procesów beatyfikacyjnych o męczeństwo 46 ofiar hitleryzmu i komunizmu z okresu II wojny światowej z terenów dawnej diecezji warmińskiej. W 2008 r. mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim, a w 2011 r. wiceoficjałem Trybunału Warmińskiego. Tego samego roku rozpoczął pracę jako adiunkt na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku prawa kanonicznego. Urząd wiceoficjała sądu i zadania adiunkta pełni do dziś.

Decyzję Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu go biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej i nadania mu stolicy tytularnej w Caltadria ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce 27 lutego 2018 r.

Posłuchaj (wypowiedzi z 27.02.2018):

www.archwarmia.pl/ BP KEP

Zobacz też:
>>Informacje na stronie archidiecezji warmińskiej
>>Rozmowa z biskupem nominatem Januszem Ostrowskim w dniu ogłoszenia nominacji
>>Komunikat Nuncjatury

BRAK KOMENTARZY