Synodalność w Ameryce Łacińskiej – dokument końcowy Zgromadzenia Kontynentalnego

03-08-2023
287

Dokument podsumowujący etap kontynentalny Synodu o synodalności w Ameryce Łacińskiej, w odróżnieniu od dokumentu europejskiego, powstał jako owoc nie jednego, ale czterech spotkań, obejmujących różne rejony geograficzne Ameryki Południowej i Karaibów.

Na początku dokumentu Ameryki Łacińskiej (p.24) czytamy: „Kościół jest postrzegany jako „lud uczyniony jednym w jedności Ojca, Syna i Ducha Świętego” (Lumen gentium 4). Podróż, którą odbyliśmy, pozwoliła nam zobaczyć, jak Bóg rzeczywiście prowadzi Kościoły Ameryki Łacińskiej i Karaibów w kierunku coraz bardziej synodalnego sposobu bycia. Jest to nieodłączna cecha Kościoła, ale nabiera coraz większego znaczenia w obliczu wyzwań, jakie zmiany społeczne stawiają przed jego życiem w komunii i misji. Wiąże się to ze świadomością doświadczenia naszej małości i kruchości, spotęgowanej przez kryzys pandemiczny. Konieczne jest „zaufanie i potwierdzenie, że Duch Święty jest protagonistą tego procesu i że oświetla zmiany, które mogą dokonać się w Kościele Jezusa””.

– Jak Kościół Ameryki Południowej i Karaibów rozeznaje wezwanie Ducha Świętego wobec całego Kościoła oraz poszczególnych jego członków? Jak odczytuje synodalność?
– Jak synodalność może wpłynąć na sposób bycia i działania w Kościele?
– Jak synodalność może wpłynąć na zaangażowanie misyjne?
– Czy synodalność może pomóc w odpowiedzi na problemy z którymi zmaga się współczesny świat?
– Czy Kościół wymaga zmian strukturalnych?
– Jak w kluczu synodalnym odczytywać powołania, charyzmaty i posługi?

Na te pytania (i kilka innych) dokument końcowy Zgromadzenia Kontynentalnego Ameryki Łacińskiej i Karaibów stara się udzielić odpowiedzi.  (dokument dostępny jest tutaj>>>)

Z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi synodu (m. in. artykułem prof. Aleksandra Bańki „Dokąd zaprowadzi nas Synod”) można zapoznać się na stronie: https://synod.org.pl/ 

www.synod.org.pl