Wielkanocne śniadania dla samotnych, bezdomnych i potrzebujących

15-04-2017
1045

Tradycyjnie już w wielu miejscach w Polsce organizowane są wielkanocne śniadania dla potrzebujących. W tym roku odbędą się one m.in. w Białymstoku, Gnieźnie, Koszalinie i Świętochłowicach. Dla wielu ich uczestników to jedyny ciepły posiłek w te święta w atmosferze życzliwości, spędzony wśród innych ludzi.

Kolejny raz śniadanie dla samotnych organizuje Fundacja Wolne Miejsce. W tym roku odbędzie się ono w niedzielę 16 kwietnia w Świętochłowicach oraz w Siemianowicach Śląskich.

„Organizowane co roku od kilku lat śniadania wielkanocne to wyjątkowe przedsięwzięcie naszej Fundacji. Łączy ono w sobie ideę spotkania i świętowania. Do stołu zaproszeni są wszyscy Samotni i Potrzebujący. Zajmując czekające na nich WOLNE MIEJSCA mogą poczuć atmosferę świątecznej, autentycznej radości, posilić się tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami i choć na jakiś czas zapomnieć o troskach dnia codziennego” – czytamy na stronie internetowej wydarzenia.

Śniadania rozpoczną się o godzinie 9:00 w świętochłowickim Centrum Kultury Śląskiej (Krauzego 1) oraz o godzinie 10:30 w hali sportowej Michał (ul. Oświęcimska 1) w Siemianowicach Śląskich.

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo oraz siostrami szarytkami zaprasza na świąteczne śniadanie w Niedzielę Wielkanocną wszystkich samotnych i ubogich.

Świąteczny posiłek poprzedzi Msza św. (g. 10.00) pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Stawskiego, dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Po Eucharystii wszyscy zaproszeni są na uroczyste śniadanie, na którym nie zabraknie tradycyjnych wielkanocnych jaj, żurku, białej kiełbasy oraz słodkiego pieczywa. Dla każdego uczestnika śniadania panie ze Stowarzyszenia Miłosierdzia przewidziały drobne upominki „od zajączka”– paczki żywnościowe.

Również w białostockim Zespole Szkół Katolickich przy ul. Kościelnej odbędzie się śniadanie wielkanocne dla osób potrzebujących, które wg organizatorów zgromadzi blisko tysiąc osób. Inicjatorami wydarzenia są Fundacja im. Rodziny Czarneckich razem z Zespołem Szkół Katolickich oraz białostocką Caritas. Do pomocy zgłosiło się ok. 40 wolontariuszy. Śniadanie rozpocznie się o godz. 8.00 w poranek wielkanocny na hali sportowej w szkole przy ul. Kościelnej 3.

– To dla nas prawdziwa radość, że nasi podopieczni mogą przeżywać w pełni radość ze zmartwychwstania Jezusa oraz składać sobie wzajemnie życzenia przy stole – zaznaczył ks. Adam Kozikowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.

W Niedzielę Wielkanocną Dom Miłosierdzia Bożego i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej zapraszają chętnych do Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie przy ul. Monte Cassino 7. Uroczystość rozpocznie Msza św. o godz. 8:00 pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka. Po wspólnej modlitwie o godz. 8.45 odbędzie się świąteczne śniadanie.

W Lublinie przy ul. Zielonej wielkanocne śniadanie dla około 400 osób ubogich przygotowano 12 kwietnia w jadłodajni Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta. W wydarzeniu wziął udział biskup pomocniczy Józef Wróbel. Na wielkanocnym stole nie zabrakło tradycyjnych potraw. Przygotowano również podarki w postaci paczek z trwałą żywnością.

W ubiegłą niedzielę, w szczecińskim DK Słowianin, odbyło się śniadanie wielkanocne dla osób bezdomnych i samotnych, na które przybyło ok. 400 osób. Zorganizowała je koalicja Polskiego Czerwonego Krzyża Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego w Szczecinie, Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej, Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Okręgowy w Szczecinie oraz Dom Kultury Słowianin.

KAI

Zdjęcie ilustracyjne: Pawel Brozyniak SJ/facebook.com