W ramach XXII Nocy konfesjonałów zgłosiło się ponad 100 kościołów z terenu 33 diecezji w Polsce. Dodatkowo w akcji uczestniczą parafie prowadzone przez polskich duszpasterzy w Londynie, Lancaster (Wlk. Brytania), Moltifao na Korsyce oraz w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Najwięcej kościołów spośród miast zgłosiło dodatkowe spowiedzi w Warszawie, spośród diecezji prym wiodą: Opolska i Warszawska: 9 kościołów, Szczecińsko-kamieńska: 8 oraz Kaliska: 6.

Zapisy parafii do Nocy Konfesjonałów wciąż trwają, można dołączać do akcji do ostatniej chwili tj. do godzin wieczornych Wielkiego Piątku. Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu kościoła w serwisie nockonfesjonalow.pl

Strona internetowa akcji gromadzi informacje o parafiach, w których organizowane są dodatkowe spowiedzi, udostępnia godziny spowiedzi, daje możliwość przeglądania najbliższych kościołów oraz wyznaczenia w smartfonie najkrótszej trasy do wybranego kościoła. Dodatkowo w serwisie znaleźć można warunki dobrej spowiedzi, rachunek sumienia do odczytania, odsłuchania oraz pobrania, katalog kościołów wraz ze zdjęciami i informacjami o spowiedzi w ciągu roku wszystkich kościołów uczestniczących w dwunastu edycjach akcji.

Akcję wspiera kreacja graficzna prezentowana w mediach społecznościowych, w parafiach akcji oraz na stronach internetowych parafii, której celem jest zainteresowanie współczesnego odbiorcy i zwrócenie jego uwagi na duchowy wymiar przeżywanego czasu Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy.

Tegorocznej akcji towarzyszy premiera nowej wersji aplikacji na smartfony dla urządzeń z systemem Android oraz Ios (iPhone oraz Ipad). Aplikacja to kieszonkowy modlitewnik, pomocna w głębszym przygotowaniu do sakramentu spowiedzi. W aplikacji można znaleźć:

  • Rachunek sumienia autorstwa ks. Jacka Prusaka z możliwością czytania lub słuchania w formie audiobooka;
  • Modlitewnik zawierający popularne modlitwy często zadawane jako pokuta po spowiedzi;
  • Warunki dobrej spowiedzi: lista haseł związanych z zasadami dobrej spowiedzi;
  • Znajdź kościół – lista kościołów organizujących Wielkopostną Noc Konfesjonałów;
  • Postanowienia – możliwość zapisywania postanowień po spowiedzi;
  • Daty spowiedzi – możesz pozostawić zapis daty ostatnich spowiedzi, by pamiętać kiedy i jak często korzystasz z tego sakramentu.

Noc konfesjonałów została zorganizowana po raz pierwszy 2 kwietnia 2010 roku dla upamiętnienia 5. rocznicy odejścia Jana Pawła II. Do tej pory w 12 edycjach akcji udział wzięło blisko 650 parafii z terenu wszystkich polskich diecezji.

ks. Grzegorz Adamski