Msza św. pogrzebowa zmarłego 19 maja śp. bp. Jana Bagińskiego będzie koncelebrowana w poniedziałek, 27 maja w kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Opolu. 

>>Porządek uroczystości pogrzebowych (diecezja opolska)

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Jana Bagińskiego rozpoczną się w niedzielę, 26 maja, o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia i czuwaniem w Diecezjalnym Domu Księży Emerytów w Opolu. O godz. 16.45 odbędzie się procesja z trumną zmarłego Biskupa do katedry opolskiej, gdzie o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza św. z eksportą.

Główne uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce w poniedziałek, 27 maja. O godz. 10.00 rozpocznie się czuwanie w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu. O godz. 11.00 będzie sprawowana Msza św. pogrzebowa. Śp. bp Jan Bagiński zostanie pochowany przy kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Opolu obok zmarłych proboszczów tej parafii.

W dniach poprzedzających uroczystości pogrzebowe duszpasterze i wierni będą modlić się za Zmarłego w parafiach diecezji. Przygotowano też Księgi kondolencyjne dla wszystkich, którzy poprzez wpis do nich zechcą uczcić pamięć zmarłego biskupa Jana. Jedna z nich będzie wystawiona w gmachu Kurii Diecezjalnej w Opolu (w holu na parterze) w czwartek 23 maja i w piątek 24 maja w godzinach urzędowania (8.00-16.00). W piątek po południu Księga trafi do katedry opolskiej, gdzie będzie wystawiona do zakończenia czuwania przy trumnie w niedzielę o godz. 21.00. Druga Księga kondolencyjna będzie wystawiona w ciągu dnia w kościele św. Piotra i Pawła (przy ołtarzu bocznym Najświętszego Serca Pana Jezusa) od czwartku 23 maja do zakończenia ceremonii pogrzebowych w poniedziałek 27 maja.

Bp Jan Bagiński, emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej zmarł w niedzielę 19 maja 2019 r. w godzinach wieczornych. Miał 86 lat.

Bp Jan Bagiński urodził się 31 maja 1932 r. w Kamionce na Wołyniu (diec. Łuck). Został wyświęcony na kapłana 17 czerwca 1956 r. w Opolu, mianowany biskupem tytularnym i pomocniczym opolskim 8 lipca 1985 r., konsekrowany 15 sierpnia 1985 r. Jego zawołaniem biskupim były słowa „Servire Deo et populo” (Służyć Bogu i ludziom). W kurii biskupiej sprawował urząd przewodniczącego Wydziału Duszpasterskiego. Do jego kompetencji należały sprawy duszpasterstwa ogólnego i sakramentalne, sprawy rodzinne, charytatywne, misyjne i zakonne. W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski był m.in. członkiem Komisji ds. Misji i ds. Zakonnych. 14 sierpnia 2009 roku papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego diecezji opolskiej.

>>Pełny biogram na stronie diecezji

diec. opolska/ BP KEP

Zobacz też: >>Nagrania audio na stronie Radia Doxa

Zdjęcie ilustracyjne: Kuria Diecezjalna w Opolu/ www.diecezja.opole.pl

BRAK KOMENTARZY