12 września – święcenia biskupie ks. dr. Grzegorza Olszowskiego

0
5487

W środę, 12 września, w uroczystość Matki Bożej Piekarskiej, o godz. 12.00, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach ksiądz prałat Grzegorz Olszowski przyjmie z rąk metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca święcenia biskupie. Współkonsekratorami będą: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz metropolita katowicki senior abp Damian Zimoń.

Do udziału w uroczystości abp Wiktor Skworc zaprosił wiernych świeckich, osoby konsekrowane i duchowieństwo, zwłaszcza wiernych z parafii pochodzenia nominata – św. Wojciecha w Mikołowie i z parafii św. Antoniego z Padwy w Rybniku, w której do dnia ogłoszenia papieskiej nominacji pełnił urząd proboszcza. Zaproszenie skierował również do środowisk jego dotychczasowego posługiwania, w tym do Ruchu Światło-Życie i czcicieli Matki Bożej.

W komunikacie odczytanym w parafiach archidiecezji abp Skworc napisał m. in.: „Proszę całą archidiecezjalną wspólnotę o modlitwę w intencji Biskupa Nominata; prośmy dla niego o moc i światło Ducha Świętego, aby sprostał zadaniom, jakie Boża Opatrzność przed nim postawi. Posługę nowego biskupa zawierzamy opiece Matki Bożej Piekarskiej, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, a także świętych patronów, których nominat wpisał w swój herb biskupi: św. Grzegorza Wielkiego, św. Wojciecha i św. Antoniego z Padwy. Hasłem posługi nowego biskupa pomocniczego naszej archidiecezji są słowa pochodzące z zakończenia hymnu o uniżeniu i wywyższeniu Jezusa z Listu św. Pawła do Filipian: Ku chwale Boga Ojca. Niech zatem cała pasterska posługa biskupa Grzegorza będzie wytrwałą realizacją obranych słów”.

Uroczystość będzie transmitowana w Radiu eM 107,6 FM.

***

Ks. Grzegorz Olszowski urodził się 15 lutego 1967 r. w Mikołowie. W latach 1989-1995 odbywał formację w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Świecenia kapłańskie przyjął 13 maja 1995 r.

W latach 1995-1999 był wikariuszem parafii św. Jadwigi w Rybniku i diecezjalnym moderatorem ruchu Światło-Życie.

W 1998 r. podjął studia zaoczne na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), wydział zamiejscowy w Katowicach. W 2007 r. uzyskał doktorat z teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W latach 1999-2007 był sekretarzem i kapelanem abp. Damiana Zimonia.

W latach 2007-2012 był kanclerzem kurii diecezjalnej, a w latach 2012-2014 – wikariuszem generalnym archidiecezji katowickiej i moderatorem kurii.

W 2014 r. został proboszczem parafii św. Antoniego w Rybniku.

Od 2010 roku przysługuje mu tytuł kapelana Jego Świątobliwości.

Zna język niemiecki, a także włoski.

Zobacz też: >>Komunikat Nuncjatury

Za: www.archidiecezjakatowicka.pl

 

BRAK KOMENTARZY