„Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei”: pod takim hasłem w dniach 27-28 kwietnia odbędą się w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha – patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Program i szczegóły uroczystości przedstawiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej 22 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Wyjaśniając hasło obchodów bp Radosław Orchowicz podkreślił, że nawiązuje ono do zbliżających się wydarzeń i przygotowań, jakie w związku z nimi rozpoczną się w archidiecezji gnieźnieńskiej wraz z odpustem. Jest to obchodzony w Kościele powszechnym w 2025 Rok Święty, a lokalnie 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego i 1025. rocznica utworzenia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej, pierwszej i najstarszej na ziemiach Polski.

„Pielgrzymi nadziei, bo wszyscy mamy odkrywać nadzieję i nieść ją współczesnemu światu, tak bardzo dziś niespokojnemu i zalęknionemu. Jako ludzie wierzący mamy też pamiętać, że cały czas jesteśmy w drodze do Boga, wezwani do pogłębiania więzi z Nim i z drugim człowiekiem, z troską i świadomością, że każde życie jest cenne i ma sens” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.

Program uroczystości świętowojciechowych przybliżył rzecznik prasowy gnieźnieńskiej kurii ks. Remigiusz Malewicz. Obchody rozpoczną się tradycyjnie w sobotni wieczór (27 kwietnia) I Nieszporami o św. Wojciechu w katedrze gnieźnieńskiej, którym o 19.30 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi bp Jerzy Mazur z Ełku. Po nabożeństwie z bazyliki wyruszy tradycyjna procesja z relikwiami męczennika i innych gnieźnieńskich świętych i błogosławionych na Wzgórze Zbarskie do kościoła św. Michała Archanioła, gdzie jak zawsze słowo do zgromadzonych wygłoszą obecni biskupi.

W niedzielny ranek (28 kwietnia) o 9.15 srebrna trumna św. Wojciecha przeniesiona zostanie ponownie w uroczystej procesji na plac przy katedrze gnieźnieńskiej, gdzie sprawowana będzie suma odpustowa. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilie wygłosi metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Uroczystości zakończą się tradycyjnie II Nieszporami o św. Wojciechu celebrowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o 16.00 pod przewodnictwem i z homilią bp. Jacka Jezierskiego z Elbląga. Po nabożeństwie, zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją, Prymas Polski abp Wojciech Polak udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Jak co roku podczas sumy odpustowej będzie miało miejsce wręczenie krzyży misyjnych misjonarzom rozpoczynającym pracę w różnych zakątkach świata. W tym roku krzyże otrzyma 14 osób: 12 kapłanów, osoba świecka i siostra zakonna. Pojadą do: Kazachstanu, Zambii, Argentyny, na Martynikę, do Tanzanii, Ekwadoru, na Kubę, do Papui Nowej Gwinei i Boliwii.

Uroczystości świetowowjciechowe to także doroczna pielgrzymka młodych do grobu i relikwii patrona. Przybędą pieszo m.in. szlakiem Ottona III z Ostrowa Lednickiego, autokarami, ale i na rowerach z Barcina. W sobotnie popołudnie Mszę św. odprawi dla nich bp Artur Ważny z Tranowa. Młodzi pielgrzymować będą pod hasłem „Razem w drodze”, a towarzyszyć im będzie m.in. brat Maciej z Taize. By się w życiowej drodze „nie zgubili” każdy otrzyma na pamiątkę kompas.

Jak poinformował ks. Remigiusz Malewicz w sobotnich i niedzielnych uroczystościach świętowojciechowych weźmie udział ponad 30 biskupów z Polski i z zagranicy.

Do Gniezna przyjedzie m.in.: abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, kard. Dominik Duka abp praski senior, abp Tomasz Peta metropolita Astany w Kazachstanie, bp Algirdas Jurevicius z diecezji teleszańskiej na Litwie, abp Stanisław Gądecki z Poznania, abp Marek Jędraszewski z Krakowa, abp Wacław Depo z Częstochowy.

Uroczystości będą transmitowane w mediach: suma odpustowa w TVP Polonia, Nieszpory i suma odpustowa w Radio Maryja i Radio Plus, a wszystkie punkty uroczystości również w mediach diecezjalnych na stronie www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl oraz Facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej.

Z okazji odpustu w Gnieźnie odbywać się będzie również szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, o których podczas konferencji mówił prezydent Gniezna Michał Powałowski. Oprócz dorocznego Jarmarku św. Wojciecha odbędzie się m.in. XXX Festiwal Muzyczny Adalbertus. W niedzielę w godzinach 12.00-16.00 będzie również możliwość bezpłatnego zwiedzania zabytków na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha – katedry, podziemi katedralnych, Drzwi Gnieźnieńskich, Muzeum Archidiecezjalnego oraz prezentowanych tam ekspozycji.

Święty Wojciech – patron jednego i niepodzielonego Kościoła, patron Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna urodził się w 956 roku w czeskich Libicach. Od dziecka przeznaczony do stanu duchownego w wieku 27 lat został mianowany biskupem Pragi. Do swojej biskupiej stolicy wszedł boso. W posłudze był gorliwy i bezkompromisowy. Nie troszczył się o siebie, większą część dóbr biskupich przeznaczał na ubogich, zaopatrując ich potrzeby, odwiedzając ich i pilnie słuchając. Odwiedzał też więzienia, a przede wszystkim targi niewolników. Praga leżała na szlaku ze wschodu na zachód i stąd dostarczano niewolników do krajów mahometańskich. Nawoływał też usilnie do przemiany życia i porzucenia złych obyczajów zarówno ówczesne elity świeckie, jak i duchowieństwo. Niezrozumiany i skonfliktowany z nimi wyjechał ze swoim bratem przyrodnim Radzymem najpierw do Rzymu, a później do pogańskiego plemienia Prusów. Jego misja trwała krótko. Rankiem 23 kwietnia 997 roku zginął zamordowany przez pogańskiego ofiarnika ciosami włóczni. Miał wówczas 41 lat. Został pochowany w Gnieźnie. Dwa lata później papież Sylwester II ogłosił go świętym erygując jednocześnie pierwszą na ziemiach polskich metropolię ze stolicą w Gnieźnie, w skład której weszły: archidiecezja gnieźnieńska, diecezja kołobrzeska dla Pomorza, diecezja wrocławska dla Śląska i diecezja krakowska dla Małopolski . Dekret zrealizowano w roku 1000, podczas historycznego Zjazdu Gnieźnieńskiego, kiedy do grobu św. Wojciecha, swojego przyjaciela, przybył z pielgrzymką cesarz Otton III.

B. Kruszyk KAI

Fot. Archidiecezja Gnieźnieńska