Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski objął Festiwal Życia, największy plenerowy festiwal katolicki dla młodzieży w Polsce, patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-14 lipca w Kokotku pod hasłem „Wracaj do domu”.

Festiwal organizowany jest w Kokotku, dzielnicy Lublińca na Śląsku, w klimatycznym otoczeniu lasu i stawu. Tematem przewodnim każdej edycji wydarzenia jest życiorys wybranej postaci biblijnej. W programie tygodniowego festiwalu są m.in. koncerty gwiazd muzyki polskiej, konferencje, warsztaty, a także ekstremalny bieg przez wodę, błoto i piasek. Ponadto – codzienne Msze Święte, nabożeństwa, rozmowy w grupach dzielenia i całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

„Podczas tego tygodnia dzieje się wszystko. Jest czas na zabawę, na wartościowe rozmowy, na poznanie nowych ludzi. Każdy ma w sercu różne potrzeby: spotkania z Bogiem, z drugim człowiekiem, ale też spędzenia czasu z samym sobą. Na Festiwalu Życia można tego wszystkiego doświadczyć. Najbardziej ujmuje mnie, że na twarzach młodych osób widać tu po prostu radość” – mówi Natalia Skrzypiec, wcześniej uczestniczka, a obecnie jedna z organizatorów festiwalu.

W tym roku Festiwal Życia w Kokotku i Lednica przebiegają pod wspólnym hasłem „Wracaj do domu”. Tematem tegorocznej Lednicy (1 czerwca) będą relacje. Kontynuacja i rozwinięcie tej tematyki dokona się na Festiwalu Życia w Kokotku (8–14 lipca).

„Na pierwszy rzut oka może wydawać się dość paradoksalne to, że na dwa największe wydarzenia religijne dla młodzieży zapraszamy hasłem „Wracaj do domu”. Oczywiście sens tych słów jest dużo głębszy. Na Festiwalu Życia będziemy mówić o Kościele jako domu, do którego możemy wracać ze wszystkimi swoimi trudnościami, ale i zwycięstwami. Poprowadzi nas w tych rozważaniach starotestamentalna postać Estery” – tłumaczy o. Tomasz Maniura OMI, główny organizator Festiwalu Życia.

W poprzednich edycjach Festiwalu Życia uczestniczyły osoby nie tylko z Polski, ale również z Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Belgii czy Norwegii. „W swoich świadectwach zagraniczni uczestnicy festiwalu wielokrotnie wskazują, że widok tysięcy młodych ludzi, którzy bawią się i modlą, jest dla nich wyjątkowo wartościowym przeżyciem, którego nie mają możliwości doświadczyć w miejscu swojego zamieszkania” – podkreśla Szymon Zmarlicki, rzecznik medialny Festiwalu Życia.

Głównym organizatorem Festiwalu Życia jest o. Tomasz Maniura, misjonarz oblat i założyciel duszpasterstwa młodzieży NINIWA, znany z prowadzenia zagranicznych wypraw rowerowych NINIWA Team (m.in. do Jerozolimy, Maroka, na Nordkapp i Syberię) oraz utworzenia ośrodka rekolekcyjno-wypoczynkowego w Kokotku.

Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA / BP KEP