Abp Gądecki do kapłanów: budujcie na modlitwie, zaangażowaniu i świadomości ofiary

02-04-2015

Z apelem o oparcie się w życiu kapłańskim na modlitwie, bezinteresownym zaangażowaniu i świadomości ofiary zwrócił się do duchownych archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki. – Doświadczenie uczy, że realizacja powołania zależy w wysokim stopniu od tego, jakie miejsce zajmują w naszym życiu wartości Boże – mówił metropolita poznański.

0
628
fot. Waldemar Wylegalski
fot. Waldemar Wylegalski

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski koncelebrował w Wielki Czwartek Mszę Krzyżma Świętego w poznańskiej katedrze z biskupami i kapłanami archidiecezji. Dużą część homilii abp Gądecki poświęcił rozważaniom o kapłaństwie wypowiedzianym przez abp. Jerzego Strobę, którego popiersie zostało odsłonięte w kaplicy Szołdrskich. Zmarły kilkanaście lat temu metropolita poznański został przedstawiony na pomniku z Katechizmem Kościoła Katolickiego, w którego przygotowaniu brał udział.

Zwracając się do kapłanów abp Gądecki ukazał ich zadania w perspektywie kapłaństwa Starego Testamentu, posługi Jezusa Chrystusa i działania apostołów. Metropolita poznański przekonywał, że po święceniach kapłaństwo musi być otoczone opieką, by było światłem wytyczającym drogę i miało siłę, która porządkuje całość życia.

– Jak trzeba budować powołanie, scalać je, bronić go w kapłaństwie? Najpierw przez modlitwę. Modlitwa jest wołaniem o pomoc, wołaniem koniecznym, bo powołanie jest ponad siły człowieka. Lecz modlitwa jest także refleksją, jest zastanawianiem się nad tym, jaki jest mój stosunek do powołania, jak skutecznie kształtuje ono moje życie kapłańskie – cytował abp. Strobę metropolita poznański.

Abp Gądecki zwrócił uwagę kapłanów na konieczność zaangażowania w posługę całym sercem i całą duszą, bez obliczania godzin i zmniejszania ich ilości. – To pełne zaangażowanie zbliża do Bożej rzeczywistości. Ono pogłębia przeżycie wartości naszego powołania i dlatego buduje powołanie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Metropolita poznański zauważył również, że dla obrony powołania i budowania go konieczna jest świadomość składania ofiary. – Być kapłanem, to nie tylko zaaprobować, ale zrozumieć głęboko sens ofiary. Uzupełnia ona to, czego nie dostaje naszej pracy. Bardzo ważnym wyrazem tej ofiary jest celibat kapłański, czyli bezżenność i czystość z miłości do Królestwa Bożego – podkreślił abp Gądecki.

– Za całość swego życia odpowiada kapłan przed Bogiem, przed Kościołem i przed człowiekiem – mówił metropolita poznański. Abp Gądecki podziękował kapłanom za ich codzienny trud duszpasterski, którym wspierają posługę biskupa.

KAI / msz

BRAK KOMENTARZY