Białoruś: krajowa peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej

14-10-2016
1417

Na Białorusi rozpoczęła się 13 października peregrynacja figury Matki Bożej przywiezionej z Fatimy. W ten sposób wierni przygotowują się do setnej rocznicy objawień fatimskich.


Tłumy ludzi witały figurę Matki Bożej Fatimskiej w białoruskiej stolicy. Uroczystej Mszy rozpoczynającej peregrynację po wszystkich diecezjach Białorusi przewodniczył abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski. W liturgii uczestniczył również nowy nuncjusz apostolski na Białorusi abp Gabar Pinter.

W kazaniu abp Kondrusiewicz bardzo wyraźnie podkreślił proroczą rolę Maryi w odzyskaniu wolności religijnej na Białorusi. „Objawień Matki Bożej w Fatimie nie można oddzielić od historii naszego Kościoła i jego odrodzenia” — podkreślił hierarcha apelując, by nie spoczywać „na laurach dotychczasowych osiągnięć”, ale być „ludźmi dnia jutrzejszego”, którzy dbają o zachowanie chrześcijańskiego dziedzictwa. Metropolita mińsko-mohylewski wyraził przekonanie, że łaska Boża wraz z Maryją znów przychodzi do narodu Białorusi: „Dzisiaj, kiedy świat jest na rozdrożu, oczy nasze zwracamy do Ciebie i prosimy, bądź miłosierna wobec nas”.

Na zakończenie liturgii procesja z zapalonymi świecami przeszła ulicami Mińska.

Figura nawiedzi wszystkie diecezje na Białorusi, a następnie zostanie umieszczona w mińskim kościele archikatedralnym. 

ks. J. Martinowicz, Mińsk /rv

Powered by WPeMatico