W sobotę 10 grudnia br., w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu, ks. Waldemar Musioł przyjął święcenia biskupie na biskupa pomocniczego diecezji opolskiej. Mszy św. z obrzędem sakry przewodniczył bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej, który był również głównym konsekratorem.

W uroczystości uczestniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który w przemówieniu zwrócił uwagę na obchody 50-lecia diecezji opolskiej, których zwieńczeniem jest sakra nowego biskupa pomocniczego.

Z kolei bp Andrzej Czaja zachęcił w homilii nowego biskupa, by nie lękał się powierzonego mu zadania, gdyż „Pan zapewnia nas o swojej bliskości”. Ordynariusz opolski podkreślił również, że „nie możemy ulegać światowej duchowości, jak często przypomina nam papież Franciszek. Trzeba szukać tego, co Boże: Bożej woli, Bożego ducha, Bożej prawdy, Bożego życia, Bożego Królestwa”.

Na zakończenie uroczystości rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ odczytał życzenia przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego. „Życzę, aby był Ksiądz Biskup ojcem posłusznym, który zawsze szuka i wypełnia wolę Bożą, tak względem siebie, jak i Kościoła, dla którego został Ksiądz Biskup ustanowiony pasterzem” – napisał przewodniczący Episkopatu.

Dziękując wszystkim przybyłym na święcenia biskupie w Opolu, bp Waldemar Musioł przyznał, że czuje „onieśmielenie wielkością i hojnością Bożego obdarowania”. „Czuję także zakłopotanie z powodu powierzenia mi tak wielkiej odpowiedzialności za ludzkie dusze i troski o ich zbawienie”. Dodał jednak, że towarzyszy mu również uczucie wdzięczności: „Na odwdzięczenie się Bogu nie starczy mi życia”.

29 października br. w południe, Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że papież Franciszek mianował ks. Waldemara Musioła biskupem pomocniczym diecezji opolskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Bagi na terenie dzisiejszej Turcji.

BP KEP

Nominacja ks. Waldemara Musioła

Życzenia Przewodniczącego KEP

 

Sakra biskupia ks. Waldemara Musioła (Opole, 10.12.2022 r.)