Obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski

0
1430

Podsumowanie obchodów 20. rocznicy wspólnej deklaracji Kościołów w Polsce o chrzcie, przygotowania do Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan w 2021 roku oraz 450. rocznica podpisania Zgody Sandomierskiej – to niektóre tematy obrad Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski. Miały one miejsce w Lublinie, 11 marca. W związku ze wzrastającą liczbą zachorowań wywołanych przez koronawirusa Komisja zachęciła chrześcijan w Polsce do „wytrwałej i pełnej wiary modlitwy”.

Publikujemy tekst komunikatu po obradach:

KOMUNIKAT z posiedzenia Komisji ds. Dialogu
między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną
Lublin, 11 marca 2020 roku

W dniu 11 marca 2020 r. obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w Lublinie na zaproszenie Prawosławnego Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego.

Ze strony KEP obradom współprzewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, Przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu, a ze strony PRE abp Abel, wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny). W zebraniu wzięli również udział: bp Andrzej Czaja (Kościół rzymskokatolicki), bp Andrzej Siemieniewski (Kościół rzymskokatolicki), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany) oraz ks. Sławomir Pawłowski SAC (Kościół rzymskokatolicki) i ks. Grzegorz Giemza (Kościół Ewangelicko-Augsburski).

Pokreślono znaczenie wspólnych obchodów 20-tej rocznicy „Deklaracji Kościołów w Polsce na progu Trzeciego Tysiąclecia: Sakrament chrztu znakiem jedności”. Uroczystości odbyły się 23 stycznia 2020 roku w Warszawie w ewangelicko-augsburskim kościele Św. Trójcy, w którym przed 20 laty deklaracja została podpisana. Rozpoczęto przygotowania do Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan w roku 2021, tematykę przygotowują chrześcijanie ze Szwajcarii.

Omówiono ekumeniczne obchody 450-tej rocznica podpisania Zgody Sandomierskiej, które odbędą się 20 czerwca w Sandomierzu. Przedstawiono plany 5. Ekumenicznej pielgrzymki dla sprawiedliwości klimatycznej z Zielonej Góry do Glasgow. Bp Andrzej Siemieniewski przedstawił relację ze współpracy z Polskim Forum Chrześcijańskim, jego działania i plany.

W związku ze wzrastającą liczbą zachorowań wywołanych przez koronawirusa Komisja Dialogu KEP i PRE zachęca chrześcijan w Polsce do wytrwałej i pełnej wiary modlitwy. Wyraża bliskość z wszystkimi dotkniętymi chorobą i ich rodzinami oraz składa wyrazy wdzięczności tym, którzy w związku z epidemią pełnią służbę na rzecz bliźnich. Niech Boży Duch wspiera nas w roztropności i w nadziei.

ks. Grzegorz Giemza
Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej

BRAK KOMENTARZY