Nauka języka polskiego, poznawanie kultury polskiej, rozwijanie talentów oraz pomoc terapeutyczna, psychologiczna i w znalezieniu pracy – to oferta skierowana do uchodźców z Ukrainy w Centrum wsparcia dla uchodźców. Placówkę w dawnej siedzibie poznańskiego Domu Dziecka nr 2 przy ul. Pamiątkowej poświęcił dziś (6 kwietnia 2022 r.) abp Stanisław Gądecki.

Podczas wydarzenia metropolita poznański przypomniał swoją wizytę u papieża Franciszka.

„Z tego, co wywnioskowałem, Ojciec Święty jest bardzo wdzięczny Polakom za otwartość, jaką wykazali od pierwszej chwili tej agresji Rosji na Ukrainę. Jedyna troska Ojca Świętego i prośba jest taka, żebyśmy wytrzymali. To znaczy, żeby tę sytuację wytrzymać na dłuższy dystans, bo łatwiej zapalić serce do chwilowych wysiłków, natomiast jeśli to będzie trwało latami, to trzeba też pewnego męstwa i głębszej otwartości” – zauważył abp Gądecki.

W Centrum opieką zostaną otoczone ukraińskie dzieci i ich mamy. „Będzie tu działać świetlica socjoterapeutyczna dla 30 dzieci ukraińskich. Oprócz nauki języka polskiego przez zabawę i poznawanie kultury polskiej, a więc wycieczki w różne ciekawe miejsca i gry, dzieci będą otoczone opieką psychologiczną” – mówi KAI Jan Montowski. Podkreśla, że jeśli będzie taka potrzeba centrum będzie mogło otoczyć opieką 90 ukraińskich dzieci.

Zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej podkreśla, że najmłodsi Ukraińcy będą mogli uzyskać pomoc w odrabianiu lekcji, a także będą mogli korzystać z sali gimnastycznej. Jest tutaj też boisko do gry w koszykówkę, stół do ping-ponga czy popularne piłkarzyki.

Centrum dysponuje również jadalnią. „Dzieci dostaną też trzy posiłki dziennie – śniadanie, obiad oraz podwieczorek” – dodaje Jan Montowski.

Po południu w placówce będą odbywać się zajęcia z j. polskiego dla dorosłych. Uchodźcy, wśród których jest najwięcej kobiet, będą mogli też otrzymać wsparcie terapeutyczne lub pomoc w znalezieniu pracy.

W Centrum pracują m.in. cztery Ukrainki i trzy Białorusinki.

Placówka została otwarta wspólnie przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i miasto Poznań.

msz/ Poznań/ KAI

BRAK KOMENTARZY