30-osobowa grupa pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży z Gabonu przyleciała 7 lipca br. do Warszawy, skąd uda się do ośmiu miast diecezji toruńskiej, gdzie przebywać będzie do 25 lipca, a następnie na spotkanie z Ojcem Świętym do Krakowa.

Jedna z pierwszych w Polsce grup zagranicznych pielgrzymów ŚDM wylądowała 7 lipca o godz. 14.00 na lotnisku Chopina w Warszawie. 30 pielgrzymów z położonego w środkowej Afryce Gabonu pod opieką ks. Pedro Monteiro Delfima udało się do Lidzbarka Welskiego. Jest to pierwsze w diecezji toruńskiej miasto, które przyjęło pielgrzymów ŚDM. Po nim grupę z Gabonu ugoszczą jeszcze mieszkańcy: Kowalewa Pomorskiego, Jabłonowa Pomorskiego, Górzna, Nowego Miasta Lubawskiego, Golubia, Unisławia i Chełmży.

Pielgrzymi spędzą w Lidzbarku trzy dni. Parafia goszcząca we współpracy z Urzędem Miasta Lidzbark zorganizowała dla młodzieży szereg atrakcji. Organizatorzy zapewniają, że oprócz programu duchowego, nie zabraknie poznawania lokalnej przyrody, kultury i tradycji. – W piątek 8 lipca planujemy spotkanie z burmistrzem Lidzbarka, następnie zwiedzanie Muzeum Przyrody Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu, Warmińsko-Mazurskiego Muzeum Pożarnictwa w Lidzbarku – przedstawia ks. Marian Franciszek Wiśniewski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętych Aniołów Stróżów w Lidzbarku. Ks. Marcin Zieliński dodaje, że w pierwszym dniu pobytu Gabończyków w Lidzbarku nie zabraknie wieczornego spaceru Promenadą Lidzbarską. Pielgrzymi spędzą czas w Ośrodku Wypoczynkowym „Pod Lipami”.

Z Lidzbarka grupa wyjedzie w niedzielę 10 lipca, skąd uda się do Kowalewa Pomorskiego, gdzie przygotowano dla niej noclegi u rodzin, mini festyn, spotkanie z władzami miasta, zwiedzanie, wspólną modlitwę Apelem Jasnogórskim czy Koronką do Miłosierdzia Bożego. Na dzień 11 lipca zaplanowano piknik i czuwanie w Wielkiej Łące prowadzone przez młodzież ze wspólnoty Wojownicy Pana. – Podczas czuwania nauczymy się wspólnie śpiewać pieśni w języku francuskim, przedstawimy naszym gościom pantomimę ewangelizacyjną oraz będziemy wspólnie modlić się śpiewem i tańcem. Być może nasi pielgrzymi poprowadzą warsztaty gry na bębnach. Przygotowaliśmy też dla każdego z gości słodki upominek – ciasteczko z cytatem z Pisma Świętego w języku francuskim – mówi Ewa Matusewicz, liderka wspólnoty.

Kolejne dwa dni – 12 i 13 lipca młodzież spędzi w Jabłonowie Pomorskim, stamtąd natomiast pojedzie do Górzna, gdzie przygotowano dla niej m.in. wspólną modlitwę podczas Mszy św., pobyt na plaży, a także warsztaty ceramiki. Z Górzna pielgrzymi udadzą się do Nowego Miasta Lubawskiego, gdzie zatrzymają się od 14 do 17 lipca. Następnym przystankiem na drodze mieszkańców Gabonu będzie Golub. Organizatorzy zaplanowali dla nich wizytę w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, wyjazd do sanktuarium w Oborach, Mszę św., a także spływ kajakowy. W Golubiu grupa z Gabonu spędzi dwa dni, a następnie pojedzie do Unisławia, gdzie spędzą czas wspólnie z mieszkańcami. Będzie czas na modlitwę, a także m.in. zwiedzanie Astrobazy.

Z Unisławia grupa przyjedzie do Chełmży, gdzie spędzi czas od 20 do 25 lipca. Wśród wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję, znalazł się I Charytatywny Bieg Miłosierdzia im. bł. Juty z Chełmży do Bielczyn, w którym mogą wziąć udział nie tylko goście i mieszkańcy Chełmży, ale wszyscy miłośnicy lokalnych maratonów. 21 lipca zaplanowano także czuwanie modlitewne w Bazylice konkatedralnej Świętej Trójcy w Chełmży „o dobre owoce Światowych Dni Młodzieży w Krakowie”. 22 i 23 lipca młodzież spędzi w Toruniu, gdzie podczas prezentacji artystycznych na Rynku Nowomiejskim wystąpi również Parafialny Chór Ludzi Młodych z Chełmży. 24 lipca w chełmżyńskiej Konkatedrze odbędzie się Msza św. misyjna z udziałem gości, a następnie spotkanie misyjne, w którym oprócz grupy z Gabonu, brać będą udział także grupy z Zambii i Kamerunu wraz z opiekunami. Ostatnim punktem programu pobytu młodzieży w Chełmży będzie Festyn Rodzinny.

Ks. Pedro Monteiro Delfim był w Chełmży i Toruniu w lutym br. Jego wizyta w Polsce związana była z Międzynarodowym Zjazdem Delegatów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Powiedział wówczas, że bardzo cieszy się, że to właśnie nasz kraj jest ojczyzną Jana Pawła II. – Dotychczas uważałem, że z krajów europejskich, to Portugalia ze względu na Fatimę, jest najbardziej katolickim krajem, ale po przyjeździe do Polski zmieniłem zdanie – mówił podczas pierwszego pobytu w diecezji toruńskiej ks. Pedro.

Grupa z Gabonu jest jedną z 12 grup zagranicznych, które w lipcu odwiedzą diecezję toruńską. Kolejni pielgrzymi przylecą do Polski z Zambii 15 lipca, a 18 i 19 lipca goście z Francji i Włoch zatrzymają się w Toruniu w drodze do diecezji warmińskiej i płockiej. Z kolei 20 lipca, gdy oficjalnie rozpoczną się Dni w diecezji, pielgrzymi z zagranicy przyjadą do poszczególnych miast diecezji: Brodnicy, Chełmna, Działdowa, Lubawy, Grudziądza, Górska, Torunia i Wąbrzeźna. 25 lipca natomiast grupy zagraniczne i pielgrzymi z diecezji udadzą się na spotkanie z Papieżem Franciszkiem do Krakowa.

KAI

BRAK KOMENTARZY