Kard. Antoine Kambanda z Rwandy złożył wizytę abp. Stanisławowi Gądeckiemu i nawiedził z nim katedrę poznańską – najstarszą na ziemiach polskich. Arcybiskup Kigali przebywa w Poznaniu z kilkudniową wizytą.

Kard. Kambanda postanowił odwiedzić Poznań w drodze z konsystorza w Rzymie. Rwandyjski kardynał rozmawiał z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski o aktualnej sytuacji Kościoła na świecie, o pojednaniu w Rwandzie i polskich misjonarzach w Afryce. Poruszono temat konsystorza w Rzymie, rozmawiano też o historii Kościoła poznańskiego oraz o budowie katedry w Kigali i nowego kościoła na poznańskiej Polance.

„Arcybiskup Kigali przybył do Poznania z rewizytą. W 2021 r. przebywał w Rwandzie duszpasterz akademicki ks. Radosław Rakowski wraz z poznańskimi studentami. Wspólnie realizują oni program studenckiej wymiany międzynarodowej między Polską a Rwandą” – wyjaśnia ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji poznańskiej. W wyniku wymiany młodzi Rwandyjczycy mogą studiować w Poznaniu, poznawać Polskę, jej kulturę i mieszkańców.

Kard. Kambanda wyraził wdzięczność za pomoc poznańskich duszpasterzy i wsparcie misyjne dla Afryki. Arcybiskup Kigali w czasie wizyty w Wielkopolsce odwiedzi jeszcze m.in. parafię pw. Imienia Jezus na Polance w Poznaniu, której ks. Rakowski jest obecnie proboszczem. Złoży wizytę w Arcybiskupim Seminarium Duchownym, spotka się też z wiernymi w parafii pw. św. Jana XXIII w Komornikach, gdzie proboszczem jest ks. dr Mirosław Tykfer, odpowiedzialny za organizację Synodu o synodalności w archidiecezji poznańskiej.