„Wyrażam moją radość, że polonijna młodzież wraca do kraju swoich przodków, do swoich korzeni, zwłaszcza w tym roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście skierowanym do delegata KEP ds. emigracji polskiej bp. Wiesława Lechowicza.  List został odczytany podczas inauguracji II Kongresu Młodzieży Polonijnej, który odbywa się od 29 lipca do 5 sierpnia w Warszawie. 

„Polska żyje, póki żyją polskie serca wypełnione miłością do Ojczyzny. Polska żyje póki żyją Polacy, tutaj, w sercu Europy oraz wszędzie tam, gdzie rozsłani zostali przez koleje losów” – napisał Przewodniczący Episkopatu. Wyraził życzenie, by II Światowy Kongres Młodzieży Polonijnej stał się kolejną okazją do dalszego poznawania pięknej i bohaterskiej historii Polski, „która od 1050 lat buduje Europę, wnosząc swój ogromny wkład w jej trwanie i rozwój”.

Przewodniczący Episkopatu podziękował bp. Lechowiczowi za inicjatywę Kongresu i prosił o przekazanie młodzieży pozdrowień. „Wszystkich uczestników Kongresu zapewniam o modlitwie w ich intencji, w intencji ich rodzin, jak i bliskich” – napisał abp Gądecki.

Publikujemy pełną treść listu:

Warszawa, 11 lipca 2018 r.

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Biskupie,

Serdecznie dziękuję za zaproszenie na II Światowy Kongres Młodzieży Polonijnej, który odbędzie się w dniach 29 lipca – 5 sierpnia 2018 r. w Warszawie.

W mojej pamięci żywe są jeszcze obrazy z zeszłorocznego spotkania, w którym miałem możliwość uczestniczyć. Jeszcze raz chciałbym pogratulować Księdzu Biskupowi tej ważnej inicjatywy oraz znakomitej organizacji pierwszej jej edycji.

W tym roku – niestety – nie będę mógł wziąć udziału w uroczystej inauguracji Kongresu, która odbędzie się 30 lipca o godz. 9.00 w budynku „Dobre Miejsce”, przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie.

Proszę więc przekazać młodzieży słowa moich gorących pozdrowień oraz zapewnienia o mojej życzliwej pamięci.

Wszystkich uczestników Kongresu zapewniam o modlitwie w ich intencji, w intencji ich rodzin, jak i bliskich. Wyrażam moją radość, że polonijna młodzież wraca do kraju swoich przodków, do swoich korzeni, zwłaszcza w tym roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Polska żyje, póki żyją polskie serca wypełnione miłością do Ojczyzny. Polska żyje póki żyją Polacy, tutaj, w sercu Europy oraz wszędzie tam, gdzie rozsłani zostali przez koleje losów.

Niech II Światowy Kongres Młodzieży Polonijnej stanie się kolejną okazją do dalszego poznawania pięknej i bohaterskiej historii Polski, która od 1050 lat buduje Europę, wnosząc swój ogromny wkład w jej trwanie i rozwój.

Maryi – Jasnogórskiej Królowej Polski – Królowej polskich serc powierzam serca młodzieży polonijnej, zawierzając jej przyszłość.

Wszystkim uczestnikom Kongresu oraz Jego organizatorom z serca błogosławię,

abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

_____________
Jego Ekscelencja
Ks. Bp Wiesław Lechowicz
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Zdjęcie ilustracyjne: BP KEP

BRAK KOMENTARZY