– Wobec wielkich zranień młodych, wyzwań stawianych przez współczesny świat, trudności i napięć, wielu zagrożeń od strony wrogich chrześcijaństwu ideologii, uciekamy się do Ciebie Maryjo. Prowadź polską szkołę – modlił się podczas Apelu Jasnogórskiego bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców na inaugurację 84. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców. Odbywa się pod hasłem: „Ducha nie gaście”. Dziś Msza św. o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej.

Bp Turzyński miłosiernym dłoniom Maryi powierzał nauczycieli, którzy z powodu koronawirusa odeszli w tym roku do Pana. Symbolicznie wspomniał Małgorzatę Kornecką, 52-letnią nauczycielkę z Miedzierzy i katechetę ks. Jarosława Grabkę z Libiszowa w diec. radomskiej. – Daj nam na ich miejsce nauczycieli z wielkim sercem, nauczycieli mądrych, oddanych młodym – prosił.

Przedstawiciel środowiska nauczycielskiego modlił się, by „Maryja uczyła pracujących w szkolnictwie radosnej służby, wierności mimo bólu i cierpienia, jedności także i przede wszystkim nauczycieli chrześcijańskich, z Kościołem”.

– Pobłogosław naszą troskę o przyszłe pokolenia. Wyproś nam u Boga mądrość, abyśmy przez nasze programy, ale nade wszystko przez świadectwo życia, przez słowa potrafili kształtować młodych na szlachetnych, mądrych i odpowiedzialnych ludzi, zdolnych podejmować ważne zadania w społeczności, zdolnych iść za głosem Bożego powołania, mądrych i szlachetnych, zdolnych budować trwałe więzi małżeńskie i rodzinne. Pod Twoją obronę uciekamy się Maryjo – prosił delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców.

Izabela Tyras/ BPJG/ JasnaGóraNews