W Pradze odbywa się Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne

0
377

Duch Święty prowadzi nas do wytyczenia katolickiej drogi do synodalności – podkreślił kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu, w przemówieniu wprowadzającym do obrad w Pradze, na rozpoczęcie Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego.

Zgromadzenie kontynentalne Synodu dla Europy odbywa się w Pradze w dniach od 5 do 12 lutego. Z Polski w obradach biorą udział: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Adrian Galbas SAC, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i koordynator w Kościele w Polsce Synodu o synodalności, s. Mirona Turzyńska OSF, członek Archidiecezjalnego Zespołu Synodalnego z archidiecezji gnieźnieńskiej, oraz prof. Aleksander Bańka, członek Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i delegat Kościoła w Polsce na Synod. Ponadto w spotkaniu uczestniczy siedmiu delegatów online.

„Wyrażam przekonanie, które dojrzewało w miarę postępu procesu synodalnego: Duch Święty prowadzi nas do wytyczenia katolickiej drogi do synodalności” – zaznaczył kard. Mario Grech w przemówieniu otwierającym obrady.

Z kolei abp Gintaras Grušas, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), zwrócił uwagę, że zgromadzenie ma przede wszystkim służyć temu, by się słuchać, „by naprawdę usłyszeć siebie nawzajem i wsłuchać się w głos Ducha Świętego”. „Unikajmy pułapki postrzegania naszej roli tutaj jako tej, która polega na spieraniu się lub w jakiś sposób promowaniu naszych wizji, ale raczej starajmy się dzielić nimi otwarcie ze sobą i spędzać dużo więcej czasu naprawdę słuchając siebie nawzajem i słuchając głosu Boga w tym rozeznaniu” – mówił.

Pierwsza część Zgromadzenia, trwająca od 5 do 9 lutego, ma charakter zgromadzenia eklezjalnego i weźmie w niej udział 200 uczestników. Spośród nich 156 to delegaci 39 Konferencji Episkopatów, członków CCEE. Każda delegacja narodowa składa się z przewodniczącego Konferencji Episkopatu i 3 innych delegatów.

Oficjalna strona zgromadzenia to: https://prague.synod2023.org/. Obrady można śledzić na streamingu pod linkiem: Live Streaming – European Synodal Continental Assembly (synod2023.org)

CCEE / BP KEP

Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne w Pradze (5-12.02.2023 r.)

BRAK KOMENTARZY