Pod hasłem „Razem budzimy do misji” w dniach od 27 czerwca do 1 lipca 2022 odbyła się Szkoła Animatorów Misyjnych II stopnia. Po dwóch latach pandemii zajęcia odbyły się stacjonarnie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Uczestnicy SAM zapoznawali się z Papieskimi Dziełami Misyjnymi oraz różnymi formami misyjnej współpracy. Uczyli się jak mówić o misjach dzieciom, młodzieży i dorosłym.

Pierwszy dzień SAM poświęcony był Afryce. O życiu Kościoła w Ugandzie opowiedział ks. dr Leonard Sanyu z Ugandy. Następnie ks. dr Mariusz Boguszewski z Papieskiego Stowarzyszenia Kościół w Potrzebie mówił o pomocy pastoralnej i charytatywnej w tych regionach świata, gdzie chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowane. Odbyło się także spotkanie z wolontariuszami z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, którzy dzielili się doświadczeniem z wolontariatu misyjnego w Zambii.

W drugim dniu Magdalena Kołtyś, animatorka misyjna i współpracowniczka PDM w Lublinie, absolwentka SAM z 2019 r., opowiedziała o animacji misyjnej w praktyce. Później uczestnicy, podzieleni na grupy kontynentalne, szukali pomysłów zarówno na animację, jak i na pozyskiwanie środków materialnych na rzecz misji. Następnie ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM, opowiedział o świętowanych w tym roku jubileuszach PDM.

Gościem trzeciego dnia był ks. Luis Mbuyeh z Kamerunu, który przybliżył rzeczywistość tamtejszego Kościoła. Uczestnicy SAM tego dnia zapoznali się z działalnością Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i jego założycielką, która została beatyfikowana 22 maja br. Sekretarz krajowy PDRW ks. Michał Kacprzyk opowiedział o związku Żywego Różańca z misjami, zachęcając do modlitwy różańcowej w intencji misji.

W przedostatni dzień spotkania uczestnicy zapoznali się z działalnością trzech pozostałych Papieskich Dzieł Misyjnych oraz jedną z instytucji Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Ksiądz Jerzy Kraśnicki przedstawił działalność MIVA Polska, która pomaga w zdobywaniu i zakupie środków transportu dla misjonarzy. Natomiast Ks. Michał Kacprzyk przybliżył zebranym akcje Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła: AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów) oraz Misyjny Bukiet (skierowaną do diakonów, sióstr zakonnych i zakonników składających śluby oraz do nowożeńców i jubilatów). Z uczestnikami połączył się on-line sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej o. Luca Bovio IMC, który opowiedział o działalności tego Dzieła prowadzącego animację misyjną wśród duchowieństwa. Następnie o inicjatywach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, a przede wszystkim o organizowanym przez to Dzieło we wrześniu br. Misyjnym Synodzie Dzieci opowiedziała s. Monika Juszka, która zachęciła także do inicjowania ognisk misyjnych wśród dzieci w parafiach.

„Szkoła Animatorów Misyjnych uświadomiła mi zadania, do jakich Bóg powołuje animatorów misyjnych. Mocnym akcentem Szkoły było dla mnie ukazanie papieskości, czyli szczególnej roli Papieskich Dzieł Misyjnych, jaką mają w działalności misyjnej, pośród różnych struktur i inicjatyw. Dostrzegłem konieczność włączenia się w PDM” – mówiła jedna z uczestniczek.

„Podczas SAM zafascynowało mnie robienie i montowanie filmików o treści ewangelizacyjnej i zamieszczanie ich w Internecie. Dotychczas udostępniałem na Facebooku cudze filmy, a teraz będę robił swoje. Uświadomiłem sobie, że w żaden inny sposób tak szybko nie trafię do ludzkich serc z Dobrą Nowiną” – dzielił się spostrzeżeniami animator misyjny.

„Wielu uczestników SAM nawiązało między sobą przyjaźnie, wymieniają się doświadczeniami z animacji misyjnej w szkole czy parafii. Po 25 latach organizowania SAM zostało wykształconych ok. półtora tysiąca animatorów misyjnych” – podkreślił ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM.

Pięciodniowa Szkoła Animatorów Misyjnych to nie tylko świadectwa misjonarzy, warsztaty twórczości dla misji, ale także modlitwa i Eucharystia z elementami kultur z różnych kontynentów. Był też czas na gry i zabawy misyjne.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy – kapłan, siostra zakonna i 15 osób świeckich – otrzymali dyplomy ukończenia SAM. Po uroczystym błogosławieństwie animatorzy pełni misyjnego zapału powrócili do swoich domów.

Mariola Krystecka/PDM