Pod patronatem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski odbył się finał XIV Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych. Mistrzostwo zdobyła drużyna z Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, wygrywając 3:0 z drużyną z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Łomżyńskiej. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Abp  Stanisław Gądecki ufundował nagrody dla najlepszego strzelca i bramkarza mistrzostw.

W liście do rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach z okazji Mistrzostw Przewodniczący Episkopatu tak pisał o cechach, którymi powinien charakteryzować się zarówno dobry sportowiec, jak i dobry ksiądz:

– Zdolność podejmowania długotrwałego wysiłku, umiejętne opracowywanie strategii, zdolność właściwego rozkładania sił, umiejętność racjonalnego wypoczynku i dobrej regeneracji, samodyscyplina, determinacja, wytrwałość, umiejętność ponoszenia porażek i jednocześnie roztropnego wyrażania radości ze zwycięstw, zdolność prowadzenia gry zespołowej, umiejętność wykorzystywania talentów i najmocniejszych stron każdego z członków zespołu, umiejętność panowania nad emocjami, zdolność do poświęcenia, znajomość samego siebie, to znaczy swoich mocnych, jak i słabych stron, zdolność do podejmowania walki i zdrowej rywalizacji, szacunek dla przeciwnika, wreszcie wiara w zwycięstwo, pokora i uczciwość – to wszystko cechy, którymi powinien charakteryzować się nie tylko dobry sportowiec, ale i każdy dobry ksiądz.

>> TREŚĆ LISTU

Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Seminariów Duchownych i Zakonnych organizowane są od dwudziestu ośmiu lat. Po raz pierwszy odbyły się w roku 1991 w Paradyżu (diecezja zielonogórsko-gorzowska) i zakończyły się zwycięstwem miejscowego seminarium. Od tego czasu Mistrzostwa odbywały się co dwa lata i były organizowane przez kolejną zwycięską drużynę.

BP KEP