Zaprezentowano trzeci tom „Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II”

0
379

W Domu Arcybiskupów Warszawskich 4 kwietnia został zaprezentowany trzeci i ostatni tom „Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II”.

– Nie da się zrozumieć Jana Pawła II bez jego wcześniejszej twórczości. Nie da się pojąć teologii miłosierdzia – bez dramatu “Brat naszego Boga”; teologii małżeństwa i rodziny – bez dramatu “Przed sklepem Jubilera” ; Listu do artystów bez młodzieńczych studiów nad Norwidem czy Teatru Rapsodycznego – zwrócił uwagę kard. Kazimierz Nycz.

Jego zdaniem “otrzymujemy dzieło pozwalające nam pogłębić naszą wiedzę o kard. Karole Wojtyle, o tym, jak poezja i literatura wywarły wpływ na jego pontyfikat”.

– Nie boję się tego powiedzieć, że jego wielkość zaistniała nie dopiero po 16 października 1978 r. ale był już wielki jako gimnazjalista, student, ksiądz, filozof, teolog, kardynał a początek pontyfikatu objawił go Kościołowi i światu w pełni oraz bardzo przyspieszył jego rozwój.

W kontekście wojny w Ukrainie kard. Nycz przywołał też sformułowanie i teologię “dwóch płuc Europy” Jana Pawła II.  – Dwa płuca – wschodnie i zachodnie – są Europie niezbędne. Jan Paweł II mówił o tym wiele razy, m.in. w 1979 r. w Gnieźnie i Santiago de Compostela. – Gdy jedno płuco poważnie choruje i krwawi okrutną wojną, warto powrócić do refleksji wokół tej myśli świętego papieża – zachęcał metropolita warszawski.

Konferencja w Domu Arcybiskupów Warszawskich była okazją do podsumowania wieloletnich prac nad pierwszą na świecie, krytyczną edycją spuścizny literackiej Jana Pawła II, a zarazem punktem wyjścia i zachętą do ponownego poznawania twórczości Wojtyły, bez której nie jest możliwe pełne zrozumienie myśli i istoty nauczania późniejszego papieża.

Trzytomowe wydanie “Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły – Jana Pawła II” to wspólne dzieło Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II z Krakowa oraz Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak. Inicjatywa ta miała swój początek w maju 2015 roku, kiedy to został powołany Komitet Naukowy Krytycznego Wydania Dzieł Literackich Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Na jego czele stanął prof. dr hab. Jacek Popiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jego zastępcą została prof. dr hab. Jadwiga Puzynina z Uniwersytetu Warszawskiego.

Publikacja jest wynikiem wieloletniej pracy interdyscyplinarnego zespołu naukowego. Podjął się on przeprowadzenia pierwszych całościowych badań i krytycznej analizy spuścizny poetyckiej i dramatycznej Karola Wojtyły. Dzięki temu czytelnik ma możliwość jeszcze pełniejszego poznania osobowości i biografii Jana Pawła II, a także odkrywa niepublikowane do tej pory utwory.

Patronat honorowy objęli: kardynał Stanisław Dziwisz, kardynał Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski, a także ówczesna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

awo/archwwa.pl

 

BRAK KOMENTARZY