Laureatem tegorocznej Nagrody im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego jest Janusz Byliński, działacz NSZZ RI „Solidarność” i Duszpasterstwa Rolników, były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej, inżynier – ogrodnik i przedsiębiorca. Nagroda zostanie wręczona w Domu Arcybiskupów Warszawskich 16 lutego 2023 r. 

„Przyznając nagrodę za rok 2022 Kapituła przez osobę Laureata składa hołd wszystkim zaangażowanym w organizację w 1982 r. Pierwszych Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich, które rozpoczęły 40-letnią tradycję spotkań rolników na Jasnej Górze. W ślad za tym powstało specjalistyczne Duszpasterstwo Rolników, formujące rzesze światłych ludzi wsi i małych miejscowości” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody Januszowi Bylińskiemu.

Janusz Byliński nagrodzony został za inspirację, projekt i organizację pierwszych i następnych dożynek w ostatnim dziesięcioleciu panowania komunizmu w Polsce. Kapituła doceniła również jego zaangażowanie w rozwój Duszpasterstwa Rolników na terenie kraju.  Zwrócono też uwagę na zorganizowanie, wspólnie z rolnikami z mazowieckiego Zakroczymia, pierwszej Duszpasterskiej Wspólnoty Rolników. W stanie wojennym wspólnota stała się ośrodkiem niezależnej kultury, kształcenia i pomocy dla represjonowanych rolników, członków „Solidarności”.

Nagroda ustanowiona przez fundację „Solidarna Wieś” za zasługi dla rozwoju polskiej wsi i rolnictwa, wręczona zostanie po raz dziewiętnasty. Wśród laureatów nagrody imienia wieloletniego Krajowego Duszpasterza Rolników znaleźli się m.in. prof. Andrzej Stelmachowski, kard. Józef Glemp, dr Barbara Fedyszak – Radziejowska, Zespół „Mazowsze” czy NSZZ RI „Solidarność”.

S. Siwek/ Solidarna Wieś