8 września – Uroczystości Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

0
1312

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej połączone z archidiecezjalnymi dożynkami odbędą się 8 września 2019 roku. Mszy św. przy źródełku na błoniach gietrzwałdzkich o godz. 11.00 będzie przewodniczył biskup łowicki Andrzej Dziuba.

 Uroczystości w Gietrzwałdzie w 142. rocznicę objawień Najświętszej Maryi Panny rozpoczną się już w sobotę 7 września wieczorem. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. połączona z Nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Po Eucharystii wierni odmówią Różaniec i Apel Maryjny przy Kaplicy Objawień. O godz. 21.30 rozpocznie się Młodzieżowe Czuwanie Modlitewne, które zakończy Msza św. o północy przy Kaplicy Objawień. Po Eucharystii odbędzie się procesja Maryjna ze świecami do źródełka, podczas której zebrani będą się modlić o pokój na świecie, w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny.

W niedzielę, 8 września, będą miały miejsce główne uroczystości odpustowe. Eucharystię poprzedzi różaniec o godz. 10.00 oraz procesja z obrazem Matki Bożej o godz. 10.30.  Liturgii przewodniczył będzie i homilię wygłosi bp Andrzej Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej.

Posłuchaj:

Matka Boża w Gietrzwałdzie po raz pierwszy objawiła się Justynie Szafryńskiej, kiedy wracała z mamą z egzaminu przed przystąpieniem do I Komunii Świętej. Następnego dnia „Jasną Panią” w postaci siedzącej na tronie z Dzieciątkiem Jezus pośród Aniołów nad klonem przed kościołem w czasie odmawiania różańca zobaczyła również Barbara Samulowska. Na pytanie dziewczynek, kim jest, odpowiedziała: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta!” Na pytanie: „Czego żądasz Matko Boża?” Padła odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!”.

W 2017 roku w Gietrzwałdzie miały miejsce obchody 140. rocznicy rozpoczęcia objawień Matki Bożej oraz 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Udział w nich wziął nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak.

www.archwarmia.pl/ BP KEP

BRAK KOMENTARZY